średniowiecze

Co się wydarzyło 14 kwietnia 966 roku?
Już po raz drugi obchodzimy Święto Chrztu Polski, ustanowione w 2019 roku. Zostało ono wyznaczone na 14 kwietnia. Dlaczego tego dnia?
14 kwietnia jest oczywiście datą umową. Według historyków w średniowieczu ceremonie przyjęcia wiary chrześcijańskiej najczęściej odbywały się w Wielką Sobotę poprzedzającą Wielkanoc. W 966 roku Wielka Sobota przypadała 14 kwietnia, dlatego za prawdopodobną datę chrztu Mieszka I przyjmuje się ten dzień. Trzeba jednak podkreślić, że nie...

Miasto w Europie Środkowej w średniowieczu i czasach nowożytnych…
Program konferencji
10.00 – Otwarcie konferencji
10.15–10.35 – PhDr. Miroslav Lukáč (Muzeum Andreja Sladkoviča v Krupine) „Privilégium mesta Krupina (k problematike najstaršieho privilégia mesta Krupina spred mongolského vpádu)”
10.35–10.55 – prof. dr hab. Jerzy Sperka (Uniwersytet Śląski) „Problem początków Mikołowa, Pszczyny i Rybnika, miast księstwa raciborskiego, w źródłach i historiografii”
10.55–11.15 – dr hab. Michał Rzepiela prof. IJP PAN (Instytut...

Skarb Sinozębego
Jaki związek ma średniowieczny duński władca Harald Sinozęby i nowoczesna bezprzewodowa technologia komunikacji krótkiego zasięgu? Odpowiedź brzmi trochę, jak slogan reklamowy – łączy ludzi. Harald Blåtand, czyli w wersji anglojęzycznej – Harald Bluetooth, w drugiej połowie X wieku wprowadził do Danii chrześcijaństwo, a następnie zjednoczył pod jedną silną ręką swój kraj z Norwegią i częścią terenów, które dziś należą do Szwecji i Niemiec. Zrobił więc mniej więcej to samo...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna ›
- ostatnia »