rolnictwo
Mniej chemii w rolnictwie
– Realizację projektu BioEkoDiox rozpoczęliśmy w 2021 roku. Chcieliśmy przyjrzeć się kilku ciekawym tematom, o których wiedzieliśmy, że mają duży potencjał aplikacyjny. Zaproponowaliśmy trzy główne cele – mówi dr Maciej Kapkowski z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, kierownik projektu.
Pierwszy cel to usprawnienie procesu syntezy 1,3-dioksolanów z wykorzystaniem rozwiązań z dziedziny nanotechnologii. Efektem tych prac było zaproponowanie efektywniejszego i mniej...
Czy powinniśmy zrezygnować z nanomateriałów?
Zdaniem naukowców mikroorganizmy są świetnymi markerami zmian w środowisku. Szybko reagują na to, co się wokół nich dzieje. Pozwalają więc lepiej rozumieć, jaki wpływ może mieć na przykład zbyt duża ilość stosowanych nanomateriałów.
– Nanocząstki są czymś naturalnym, występują w środowisku od dawna. Jednak to my, naukowcy, sztucznie je syntetyzujemy, aby móc wykorzystać w najróżniejszy sposób. Trudno się dziwić. Budzą duże zainteresowanie w przemyśle. Mają świetne właściwości i...
Bank nasion na wypadek globalnej katastrofy
Gdzie
To Svalbard Global Seed Vault, czyli Globalny Bank Nasion. Obiekt ma na celu globalną ochronę nasion, obejmującą materiał genetyczny mający strategiczne znaczenie dla światowego rolnictwa i wyżywienia ludzkości, a także dla badań, hodowli roślin i edukacji, zgodnie z prawem międzynarodowym – w tym z międzynarodowym traktatem o zasobach genetycznych roślin dla żywności i rolnictwa.
Skarbiec nasion, wykuty w dziewiczej litej skale, znajduje się ponad...