przestępczość
![„Ściganie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku” – sympozjum naukowo-szkoleniowe „Ściganie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku” – sympozjum naukowo-szkoleniowe](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/sciganie.jpg?itok=ZF1LKGJS&c=e148e775f1e77cdff52c5421e185bd09)
„Ściganie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku” – sympozjum naukowo-szkoleniowe
Spotkanie jest kolejną inicjatywą studenckich Kół Naukowych: Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prawa Karnego, Prawa Ochrony Środowiska, Prawa Ochrony Praw Zwierząt oraz Fundacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica realizowaną jako forma popularyzacji wyników badań naukowych w obszarze nauk prawnych połączonej z analizą doświadczeń empirycznych prezentowanych przez przedstawicieli poszczególnych organów ochrony prawnej.
Proponowany zakres...
![Fot. Tadeusz Widła Fot. Tadeusz Widła](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/286.duchamp.jpg?itok=o4NGZcwg)
Jak podpisywał się Marcel Duchamp?
Gdyby zatem ktoś znalazł na strychu lub otrzymał w spadku biały pisuar z takim właśnie podpisem, mógłby się zwrócić do laboratorium Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego z prośbą o wykonanie ekspertyzy sygnatury na materiale, by dowiedzieć się, czy jest szczęśliwym posiadaczem wartego miliony oryginału bądź repliki, czy mniej szczęśliwym właścicielem zręcznie wykonanej kopii.
– Badanie autentyczności dzieła sztuki wymaga przeprowadzenia...
![Kadr z filmu "Dwunastu gniewnych ludzi", reż. Sidney Lumet (1957) (Foto: http://www.dailyemerald.com/2015/08/24/law-school-guide-great-courtroom-dramas [licencja CC]) Kadr z filmu "Dwunastu gniewnych ludzi", reż. Sidney Lumet (1957) (Foto: http://www.dailyemerald.com/2015/08/24/law-school-guide-great-courtroom-dramas [licencja CC])](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/dwunastu_gniewnych_ludzi.jpg?itok=X28tYAuD)
Oddzielić prawdę od fikcji
O jego niewinności przesądzić mogły jedynie uzasadnione wątpliwości, wokół których rozegrał się amerykański dramat. Ta fikcyjna opowieść pokazuje, jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na barkach ludzi zaangażowanych w przebieg procesu sądowego. Doskonale wie o tym dr Bartosz W. Wojciechowski, psycholog z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ oraz biegły sądowy, który wiele razy przygotowywał opinie mające wpływ na przebieg procesu. Od wielu lat zajmuje się także...