Jesteś tutaj

Odkrycie Ameryki
14.10.2019

Odkrycie Ameryki

Jak wiadomo, przybysze ze starego kontynentu nie nieśli pokoju, grabili podbijane ludy, narzucali swoje zwyczaje, język, kulturę. Dlatego dziś ich potomkowie wcale nie mają powodu do świętowania. Warto jednak pamiętać, że odkrycia geograficzne pozwoliły nam poznać świat, a podróżnicy do Europy przywieźli nieznane rośliny, przyprawy korzenne, głównie pieprz, goździki i wanilię, szlachetne metale, a także inne wartościowe towary. 

By NASA - http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/NewImages/images.php3?img_id=8262, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=326451
24.12.2018

Wyspa Bożego Narodzenia

Niewielka wyspa na środku Pacyfiku, nazywana jest przez lokalnych mieszkańców Kiritimati, co w poprawnie należy wymawiać kirismas. W ten sposób Mikronezyjczycy, który zasiedlali tę wyspę od XVIII wieku przekształcili nazwę nadaną wyspie przez Jamesa Cooka – Christmas Island, Wyspa Bożego Narodzenia.

Chociaż wyspa nosi bożonarodzeniowe imię, to jej położenie staje się atrakcyjniejsze tydzień później.  Położenie na południku 157 długości zachodniej, lokalizuje ją niedaleko od tak...

Fot. wikipedia.org
27.04.2016

Rocznica śmierci Ferdynanda Magellana

W życiu Magellana jak w soczewce ogniskują się animozje hiszpańsko-portugalskie epoki wielkich odkryć geograficznych, a podróż dookoła świata, której przewodził, dobitnie pokazuje, z jak wieloma niebezpieczeństwami i przeciwnościami losu borykała się ludzkość, chcąc zbadać i eksplorować coś, co każde dziecko może swobodnie odczytać z globusa (czy raczej, w dzisiejszych czasach, z map zamieszczonych w internecie).

Ferdynand Magellan to spolszczona...