Jesteś tutaj

Submitted by RK on wt., 11/28/2017 - 07:59, last updated on wt., 11/28/2017 - 07:59
dinozaur zabawka na śniegu
28.06.2022

Jak dinozaury przetrwały masowe wymieranie?

Wszyscy znamy historię o tym, jak wymarły dinozaury 66 milionów lat temu, w masowym wymieraniu, które rozpoczęło się od uderzenia w Ziemię ogromnej planetoidy. Nie każdy jednak wie, że dominacja dinozaurów także zaczęła się od masowego wymierania, które 201 milionów lat temu usunęło z powierzchni Ziemi inne wielkie gady i pozwoliło tej grupie rozwinąć się, a z czasem stać się władcami całej planety.

Co się właściwie stało 201 milionów lat temu, podczas wielkiego wymierania triasowego...

Dr Agnieszka Pisarzowska w kamieniołomie wapieni w Czatkowicach | fot. Michał Rakociński
10.06.2022

Co się wydarzyło ponad 300 mln lat temu?

Ślady geochemiczne

Dr Agnieszka Pisarzowska specjalizuje się w analizach zmian zawartości stabilnych izotopów głównie węgla i tlenu w skałach osadowych. Środowiskiem kopalnym, które ją najbardziej interesuje, jest środkowy paleozoik. – Są to analizy geochemiczne. Wykonuję je po to, aby lepiej zrozumieć historię zdarzeń regionalnych i globalnych, jakie miały miejsce w historii geologicznej Ziemi – mówi badaczka.

Tymi zdarzeniami są kryzysy biotyczne, takie jak...

źródło: domena publiczna - Pixabay.com
14.12.2020

Ruch Układu Słonecznego w galaktyce a masowe wymieranie na Ziemi

Artykuł opublikowany właśnie w czasopiśmie „Historical Biology” łączy dwie niezwykle interesujące dyscypliny wiedzy – przeszłość biologiczną naszej planety i jej sytuację astronomiczną. Badacze z Wydziału Biologii Uniwersytetu Nowojorskiego (New York University's Department of Biology) przyjrzeli się uważnie historii zjawiska znanego jako masowe wymieranie. Mówi się o nim często w odniesieniu do współcześnie obserwowanego dynamicznego globalnego wymierania wielu gatunków zwierząt i...

Strony