lotnictwo
![Fot. Freepik Samolot pasażerski lecący nad chmurami | fot. Freepik](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/samolot2.jpg?itok=_lYYUNUF&c=6b29c0bd6b15cf91b9a80e321f0223cd)
Materiały w lotnictwie zdolne wytrzymać ekstremalne warunki pracy
Rozwiązania opracowane z udziałem naukowca mogą być wykorzystywane przede wszystkim w turbinach silników lotniczych, ale nie tylko. Nadadzą się wszędzie tam, gdzie panują wysokie temperatury czy wymagana jest zwiększona odporność mechaniczna i chemiczna materiału, a więc również w innych maszynach posiadających wysokotemperaturowe turbiny, np. generatorach elektrycznych.
Taniej, bezpieczniej, bardziej ekologicznie
Przy projektowaniu materiału wykorzystywanego do produkcji...
![Fot. pixabay.com Lądujący samolot](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/ladowanie_samolotu.jpg?itok=awoZHHnR&c=536f222edac753446c0ad1bec123fb07)
Jak wygląda awaryjne lądowanie samolotu?
Wyobraź sobie, że lecisz samolotem i nagle orientujesz się, że z maszyną jest coś nie tak. Być może czujesz szarpanie lub wstrząsy, a może poczułeś unoszący się dym. Kapitan wchodzi do systemu nagłośnieniowego, aby oznajmić, że samolot wykonuje awaryjne lądowanie.
Co dzieje się później? Jakie opcje mają piloci i jakich procedur muszą przestrzegać podczas lądowania awaryjnego?
Awaryjne lądowanie – kiedy?
Według kapitana Jacka Netskara, przewodniczącego...
![Bracia Wright podczas lotu samolotem własnej konstrukcji | fot. domena publiczna Bracia Wright podczas lotu samolotem własnej konstrukcji | fot. domena publiczna](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/wrightflyer.jpg?itok=NhMeLh5S&c=447daeece17d87f67782dc2b81610bb4)
Rocznica pierwszego lotu braci Wright
Wilbur Wright urodził się w 1871 roku w Ohio w USA, a jego brat Orville 4 lata później. Mieli talent do majsterkowania Wspólnie prowadzili zakład Wright Cycle Company, w którym naprawiali i sprzedawali rowery, jednak ich pasją były badania aeronautyczne. Interesowało ich zbudowanie maszyny latającej cięższej od powietrza. W swoich projektach bazowali na rozwiązaniach innych prekursorów lotnictwa, w tym przede wszystkim Ottona Lilienthala, niemieckiego konstruktora i pilota, autora 18...