glony
Glony, które przetrwały uderzenie planetoidy
Chmura pyłu, sadzy i odłamków uniosła się ponad Ziemię, kiedy 66 milionów lat temu planetoida uderzyła w Ziemię. Planeta na długo pogrążyła się w ciemności, klimat znaczącą się ochłodził, a oceany zmieniły się w nieprzyjazne, kwaśne środowiska. W rezultacie zmian klimatycznych warunki życia tak się pogorszyły, że stopniowo z naszej planety znikał coraz większy odsetek kolejnych grup żywych organizmów – roślin, zwierząt roślinożernych i drapieżników, w tym największych dinozaurów i potężnych...
Mądra przyroda, czyli jak glony odbudowują zniszczone środowisko
Zrozumienie i wyjaśnienie złożonych zjawisk leżących u podstaw powstawania gleby od wieków nurtowało naukowców, którzy badając ekologiczne i gleboznawcze aspekty sprzężenia zwrotnego między roślinnością i wierzchnią warstwą litosfery, starają się zapobiec degradacji i dewastacji pokrywy glebowej zarówno w wyniku działania czynników naturalnych, jak i antropogenicznych.
Prof. dr hab. Oimahmad Rahmonov z Katedry Geografii Fizycznej na Wydziale Nauk...
Bakterie-rolnicy i ich glonowe uprawy
Bakterie z rodzaju Roseobacter stanowią ok. 3 proc. ogólnej populacji tych drobnoustrojów, ale w niektórych miejscach ich występowania to nawet 20 proc. – Bakterie te odgrywają kluczową rolę w globalnym recyklingu substancji odżywczych – mówi dr Eva Sonnenschein z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego w Lyngby, która przedstawiła wyniki badań swojego zespołu na niedawnym dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologii w Bostonie.
...