Jesteś tutaj

Artystyczna wizja sondy GAIA na tle  galaktyki | Image credit: ESA
20.03.2024

W poszukiwaniu kwazarów

Nowa mapa została wykonana przy użyciu danych z teleskopu kosmicznego ESA Gaia. Głównym celem teleskopu jest mapowanie gwiazd w naszej galaktyce i wykonywanie precyzyjnych pomiarów astrometrycznych. Gaia porusza się po orbicie Lissajous wokół punktu Lagrange’a L2, dzięki czemu Ziemia nigdy nie zasłania Słońca. W procesie skanowania nieba sonda dostrzega również obiekty poza Drogą Mleczną, takie jak kwazary i inne galaktyki.

Nazwa kwazar (z ang. quasar quasi-stellar...

Mały Obłok Magellana
28.12.2023

Mały Obłok Magellana to dwie, a nie jedna galaktyka

Obłoki Magellana to nazwa dwóch – jak dotąd zakładano – karłowatych galaktyk, które znajdują się obok siebie i mogą być dostrzeżone na nocnym niebie południowej półkuli. Dla obserwatora przypominają oderwane fragmenty Drogi Mlecznej, ale w istocie są oddzielnymi galaktykami, satelickimi wobec naszej, podlegającymi jej oddziaływaniu grawitacyjnemu. Ze względu na różnicę w rozmiarach nazwano je Wielkim Obłokiem Magellana i Małym Obłokiem Magellana.

Już w latach osiemdziesiątych...

Galaktyka Andromedy | Image credit: NASA/JPL-Caltech
28.08.2020

Jaki naprawdę jest nasz najbliższy sąsiad?

Ponieważ astronomowie wcześniej myśleli, że Andromeda jest nawet trzykrotnie masywniejsza niż Droga Mleczna, spodziewali się, że nasza galaktyka zostanie łatwo pokonana i wchłonięta przez większego sąsiada. Nowe badania sugerują jednak, że przeszacowaliśmy naszego przeciwnika, a – jak w 2018 roku ustalił zespół australijskich astronomów – Andromeda nie jest aż tak masywną galaktyką, za jaką ją mieliśmy. W rzeczywistości nasz najbliższy galaktyczny sąsiad ma mniej więcej taką samą masę jak...

Strony