dżuma
![Taniec śmierci Michaela Wolgemuta inspirowany czarną śmiercią | fot. domena publiczna Taniec śmierci Michaela Wolgemuta inspirowany czarną śmiercią | fot. domena publiczna](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/danse_macabre_by_michael_wolgemut_0.png?itok=EFo1yC0q&c=8c5a52adf17f1204b8af5e6612e819a2)
Zarazy w średniowiecznej Polsce
Na początku należy odnieść się do często przywoływanej ostatnio w mediach czarnej śmierci, której epidemia rzekomo nawiedziła tereny Polski w XIV wieku. Część naukowców, opierając się na napisanej ponad 100 lat później kronice Jana Długosza (Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, oryginalny tytuł łaciński: Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae) uważa, że dotarła ona do ówczesnych granic kraju. Barania dr. Piotra Guzowskiego, członka zespołu Centrum Badań...
![Taniec śmierci Michaela Wolgemuta inspirowany czarną śmiercią. Fot. Domena publiczna Taniec śmierci Michaela Wolgemuta inspirowany czarną śmiercią. Fot. Domena publiczna](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/danse_macabre_by_michael_wolgemut.png?itok=Yqde1FlA&c=07dd2ad314d8301bf28451b705abc544)
W poszukiwaniu źródeł czarnej śmierci
Czynnik sprawczy pandemii stanowiła Yersinia pestis, niezwykle zjadliwa bakteria, która powoduje dżumę dymieniczą, płucną oraz posocznicę i jest obecnie występuje wśród dzikich populacji gryzoni we wschodniej Europie, w Azji, Afryce i obu Amerykach.
W XIV wieku czarna śmierć zniszczyła aż 60% populacji Europy, rozprzestrzeniając się w błyskawicznym tempie od wybrzeży Morza Czarnego do Europy Środkowej. Chociaż zapisy historyczne po raz pierwszy udokumentowały jej pojawienie...
![„Triumf śmierci” (1562) Pietera Bruegla odzwierciedlający powszechny w społeczeństwie wstrząs i przerażenie, wywołane czarną śmiercią. Fot. domena publiczna „Triumf śmierci” (1562) Pietera Bruegla odzwierciedlający powszechny w społeczeństwie wstrząs i przerażenie, wywołane czarną śmiercią. Fot. domena publiczna](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/1280px-thetriumphofdeath.jpg?itok=Jgj0vmaB)
Jak Europa eksportowała czarną śmierć
Dotąd uważano, że późniejsze ogniska pojawiły się w Europie również w wyniku przywleczenia bakcyla ze wschodu podobną drogą. Teraz naukowcy mają dowody, że zjadliwy szczep dżumy czaił się przez wieki w Europie, a jednocześnie działał z przerażającymi konsekwencjami podczas jego drogi powrotnej do Azji .
Na spotkaniu Society for American Archaeology w Orlando na Florydzie na początku kwietnia 2016 roku naukowcy stwierdzili – po analizie szczątków...