Jesteś tutaj

Start rakiety Long March 5 | fot. zrzut z ekranu streamingu podczas startu https://youtu.be/eMv9bws0NxU)
07.05.2024

Lot na niewidoczną stronę Księżyca

3 maja 2024 roku liczący 7,2 metra wysokości i 8,2 ton statek kosmiczny wystartował na pokładzie rakiety Long March 5 z centrum startowego Wenchang Satellite Launch Center na wyspie Hainan. Nieco ponad godzinę po rozpoczęciu lotu statek oddzielił się od rakiety i wszedł na wyznaczoną orbitę transferową Ziemia – Księżyc, a Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) ogłosiła start „pełnym sukcesem”.

Księżyc znajduje się w tzw. synchronicznej rotacji, co oznacza, że jego okres obrotu...

Starożytne barwniki, którymi pokolorowano terakotową armię, zaczęły zanikać po kontakcie z powietrzem. Fot. pixabay.com
26.08.2017

Ulepieni z (nie do końca) tej samej gliny – badania nad terakotową armią

Kiedy w 1974 roku trzej rolnicy z prowincji Shaanxi w północno-środkowych Chinach zabierali się do kopania studni, prawie na pewno nie przypuszczali, że podczas swoich prac odkryją na jedno z najbardziej imponujących dokonań człowieka epoki starożytnej. Tymczasem natrafili na zbiór figur ludzi i zwierząt naturalnej wielkości (od 1,62 do 2,02 m), które zabrał ze sobą do grobu Pierwszy Cesarz Qin (chiń. Qin Shi Huangdi, forma spolszczona – Szi Huangdi).

...
Instalacja urządzenia POLAR na pokładzie Tiangong 2. Fot. Nicolas Produit
16.09.2016

Polacy w badaniach kosmicznych wybuchów

Urządzenia, w których budowie pomagali Polacy, zamontowane na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-2 (TG-2) będą badać polaryzację promieniowania gamma rozbłysków gamma. Wysłanie w kosmos detektora POLAR jest jednym z efektów współpracy polsko-szwajcarskiej.

15 września 2016 roku z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w Chinach wystrzelono rakietę, która wyniesie nową chińską stację kosmiczną Tiangong-2 (TG-2) na orbitę okołoziemską. Wśród...

Strony