agresja
![Photo by engin akyurt on Unsplash Zaciśnięta pięść | Photo by engin akyurt on Unsplash](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/piesc.jpg?itok=qdz3WTJI&c=20bc7f27208dc500d63b235bf3c4a6f0)
Agresywne kobiety
Dr Magdalena Bolek-Kochanowska już podczas studiów magisterskich badała cechy psychopatii u kobiet osadzonych w zakładach karnych. Przygotowując rozprawę doktorską, poszerzyła zakres swoich zainteresowań naukowych. Skoncentrowała się przede wszystkim na uwarunkowaniach przestępczości kobiet, ze szczególnym naciskiem na zachowania agresywne.
– Co przyczynia się do agresywnych zachowań kobiet? Czy na ich gotowość do agresji mogą wpływać żywione przez nie przekonania bądź płeć...
![źródło: domena publiczna - Pixabay.com źródło: domena publiczna - Pixabay.com](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/gorilla-752875_1280.jpg?itok=MUTrjZgT&c=34cd7ff1855e9a9fd8886b8a927168d2)
Wspólne podstawy agresji u wielu gatunków
Agresja jest zachowaniem powszechnym pośród ludzi i zwierząt. Ma duże znaczenie dla obrony, ochrony i przetrwania osobnika i jego grupy. Dlatego zarówno psycholodzy jak i neurobiolodzy badają to zjawisko od dekad. Postęp techniczny i metodyczny ostatnich lat przyczynił się do zebrania wielu ciekawych i ważnych informacji dotyczących zachowań agresywnych i mechanizmów neurologicznych z nimi powiązanych.
Badacze z New York University School of Medicine zebrali i podsumowali...