7 grudnia 2019 roku o godz. 12.00 w auli im. Mikołaja Kopernika przy ul. Bankowej 14 w Katowicach odbędzie sie wykład otwarty z cyklu „Wielkie Laboratoria Świata”.

Uniwersytet Śląski Dzieci organizuje wykład otwarty pt. „Jak działa Wielki Zderzacz w CERN? Niezwykłe własności nieziemsko zimnej materii i ich wykorzystanie do badań naukowych”, który wygłosi dr Arkadiusz Gorzawski – pracownik naukowy Uniwersytetu Maltańskiego oraz Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Genewie. Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu „Wielkie Laboratoria Świata” i skierowane jest zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci.

Wykład będzie poświęcony niesamowitym własnościom materii pojawiającym się w ekstremalnie niskich temperaturach oraz w obecności pól magnetycznych. Przedstawione zostanie wykorzystanie tych zjawisk do badań prowadzonych w największym laboratorium świata – CERN. Uczestnicy dowiedzą się, czym są akceleratory i dlaczego do ich pracy konieczne są ogromne pola magnetyczne, a także w jaki sposób działa największa maszyna świata – Wielki Zderzacz LHC. Podczas spotkania zbadane zostaną także zachowanie i niektóre szczególne własności jogurtu owocowego, przejawiające się po umiejętnym zamrożeniu go ciekłym azotem.

 

Ciekły kalorymetr argonowy ATLAS Hadronic w CERN. Fot. Roy Langstaff/CERN