Jesteś tutaj

Nagroda Nobla to najbardziej znane, niezwykle prestiżowe i bardzo cenne wyróżnienie, przyznawane dla osób zasłużonych dla rozwoju nauki, dla pokoju na świecie i w twórczości literackiej.

Każdego roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka, Norweski Komitet Noblowski i Bank Szewcji rozsyłają ankiety do tysięcy osobistości nauki, kultury i życia społecznego na całym świecie, żeby zebrać nominacje do nagród w poszczególnych dyscyplinach. Na początku października, w tajnym głosowaniu wyłaniani są laureaci. Ogłoszenie wyników następuje niezwłocznie po ostatecznym wyborze. Kiedy w grudni laureaci odbierają swoje nagrody na uroczystej ceremonii, są już rozesłane pytania o nominacje na kolejny rok. Niestety, zgodnie z wolą Alfreda Nobla, nominacje pozostają tajemnicą aż przez 50 lat. Długo więc poczekamy, zanim dowiemy się, kto Nobla nie dostał. Wcześniejsze nominacje sprawdzić można na stronie Archiwum Nominacji.

Harmonogram ogłaszania laureatów Nagrody Nobla w poszczególnych dziedzinach w 2017 roku:

2 października, 11:30 (lub później) – w dziedzinie fizjologii i medycyny,
3 października, 11:45 (lub później) – w dziedzinie fizyki,
4 października 11:45 (lub później) – w dziedzinie chemii,
6 października, 11:00  – Pokojowa Nagroda Nobla,
9 października 11:45 – Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Termin ogłoszenia laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zostanie podany w późniejszym terminie.

Szczegółowe informacje na temat procesu wyłaniania, dotychczasowych laureatów i samej uroczystości znajują się na stronie Nagrody Nobla

Ceremonia noblowska w 2015 roku. Copyright © Nobel Media AB 2015. Photo: Pi Frisk
Słowa kluczowe (tagi):