Jesteś tutaj

Hasło tegorocznych obchodów International Mother Language Day to „Włączanie do i za pomocą edukacji. Język ma znaczenie”. Ma ono skierować uwagę na jeden z największych nierozwiązanych problemów współczesnego świata, mianowicie o przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym, przede wszystkim poprzez umożliwienie równego i powszechnego dostępu do edukacji

Jedną z najbardziej marginalizowanych grup społecznych na świecie są mniejszości językowe, których dostęp do wysokiej jakości edukacji jest na ogół utrudniony właśnie ze względu na barierę językową. Jeśli nawet zyskują dostęp do podstawowej edukacji, członkowie tych na ogół niewielkich, lokalnych społeczności nie są w stanie sięgnąć wyższych szczebli nauczania, ponieważ język wykładowy to dla nich język obcy.

Biblioteka Śląska będzie świętować jednak w nieco inny sposób. 11 lutego przygotowano bowiem w jej budynku specjalnie oznakowany punkt. Czytelnicy i mieszkańcy regionu mogli zgłaszać tam słowa, o których chcieliby szybko zapomnieć. Propozycje można było przesyłać także drogą elektroniczną. Najciekawsze z nich zgłoszone w sposób tradycyjny lub internetowy 17 lutego zostaną zamieszczone na stronie Biblioteki Śląskiej. Do 21 lutego będzie trwało głosowanie internetowe. Autorzy propozycji, które uzyskają najwięcej głosów, otrzymają nagrody książkowe. Wyniki konkursu zostaną opublikowane pod koniec miesiąca.

Data święta – 21 lutego – upamiętnia wydarzenia z roku 1952. Wówczas doszło w Dhace (obecnej stolicy Bangladeszu, a wtedy głównym mieście Bengalu Wschodniego) do demonstracji, w trakcie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego Pakistanu. Od 1948 roku oficjalnym językiem całego kraju był język urdu, pomimo że większość mieszkańców Bengalu Wschodniego posługiwała się właśnie bengalskim (pominąwszy fakt, że Bengal Wschodni oddalony był od dzisiejszego Pakistanu, z którym tworzył jedno państwo, o… 1600 km). Z tego powodu studenci uniwersytetu w Dhace zaczęli nawoływać do strajku generalnego. Pakistańska policja otworzyła ogień do protestujących, w wyniku czego zginęło pięć osób. Ich śmierć upamiętnia Shaheed Minar (Pomnik Męczenników) usytuowany przed uczelnią w Dhace. Walka o język zakończyła się jednak zwycięstwem – bengalski zyskał status urzędowego w Pakistanie i pełnił tę rolę aż do ogłoszenia niepodległości Bangladeszu w roku 1971.

 

International Mother Language Day 2016 (Foto: www.unesco.pl)
Biblioteka Śląska z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego chce wybrać słowa, które chcielibyśmy z polszczyzny usunąć (Foto: profil FB „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”)
Słowa kluczowe (tagi):