Jesteś tutaj

Gdy myślimy o pokarmie dla kotów, bardzo często w naszej wyobraźni pojawia się mleko. Ale czy podawanie kotom mleka jest dla nich bezpieczne?

Popularny obraz kotów pijących mleko z talerzy mógł powstać w XIX wieku, kiedy koty i psy stały się tematem dla artystów. W miarę postępu rewolucji przemysłowej i rosnącej liczby osób migrujących do miast, liczba właścicieli kotów i psów zwiększała się, a artyści byli coraz częściej wzywani do malowania uroczych dzieł ze zwierzętami domowymi. W związku z tym francuski artysta Alfred-Arthur Brunel de Neuville wielokrotnie narysował koty pijące mleko z misek.

Dawanie mleka dorosłym kotom może w rzeczywistości wyrządzić im więcej szkody niż pożytku, co zauważa wiodąca, brytyjska, charytatywna organizacja weterynaryjna – People's Dispensary for Sick Animals. Koty często tracą tolerancję na laktozę znajdującą się w mleku, kiedy dorastają, tak jak większość ludzi.

„U większości kotów zdolność trawienia laktozy spada po odstawieniu przyswajania pokarmu z piersi” – twierdzi Nathalie Dowgray, szefowa Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Kotów w Wielkiej Brytanii. „W rezultacie mleko może powodować problemy trawienne u kotów i prowadzić do objawów takich, jak biegunka lub wymioty”.

Niektóre koty mogą zachować zdolność trawienia laktozy do wieku dorosłego, tak jak niektórzy ludzie, zauważa Dowgray. Mimo to „nie ma żadnych dodatkowych korzyści żywieniowych związanych z podawaniem kotom mleka krowiego, jeśli są karmione wysokiej jakości, pełnowartościową i zbilansowaną karmą dla kotów” – dodaje. Ponadto mleko krowie jest pełne tłuszczu. Miska z mlekiem dla kota jest jak „zjedzenie całej 12-calowej pizzy”. W związku z tym mleko krowie może doprowadzić kota do nadwagi. Co więcej, „mleko krowie zawiera wysoki poziom fosforanów” – twierdzi Dowgray. Najlepiej więc, aby koty unikały mleka, zwłaszcza gdy zdiagnozowano u nich chorobę nerek. Fosfor może zaburzać pracę nerek u kotów z przewlekłą chorobą tych organów, co wykazało badanie z 2017 roku opublikowane w Journal of Feline Medicine and Surgery.

Według Hastings Veterinary Hospital koty w dorosłym życiu mogą nadal pragnąć mleka, pomimo problemów, jakie powoduje, ponieważ łączą je z pozytywnymi wspomnieniami z czasów kociąt. Mogą też po prostu lubić smak zawartego w nim tłuszczu.

Kocięta zwykle piją mleko matki, dopóki nie zostaną całkowicie odstawione od piersi, czyli w wieku kilku miesięcy. Kocięta, które wymagają ręcznego wychowywania w sytuacjach takich, jak choroba lub utrata matki, „powinny być karmione starannie opracowanym preparatem mleko-zastępczym dla kociąt, który spełnia ich wymagania żywieniowe” – przekonuje Dowgray.

Inne rodzaje mleka, takie jak mleko krowie lub kozie, nie są odpowiednimi zamiennikami mleka kota. Nie zawierają one bowiem wystarczającej ilości białka czy tłuszczu, aby zaspokoić potrzeby wzrostu i rozwoju kociąt.

W supermarketach i sklepach zoologicznych czasami sprzedawane są specjalne mleczka dla kotów. „Zamiast kupować produkty mleczne, które nie oferują żadnych dodatkowych wartości odżywczych, zalecamy, aby właściciele kotów skupili się na upewnianiu się, że ich koty mają codziennie dostęp do dużej ilości świeżej, czystej wody” – podsumowuje Dowgray.

Opracowano na podstawie: www.livescience.com/is-it-safe-for-cats-to-drink-milk.

Kot pijący mleko z miski
Słowa kluczowe (tagi):