robotyka
Algorytm chroniący przed kolizjami robotów
Zanim robot sięgnie po naczynia, aby nakryć do stołu, trzeba mieć pewność, że jego ramię i chwytak na swojej drodze nie napotkają żadnej przeszkody. W planach automatycznej kuchni nie ma miejsca na potłuczoną porcelanę. Dlatego w procesie planowania ruchu u każdego robota uwzględnione są algorytmy „kontroli bezpieczeństwa”, które sprawdzają, czy trajektoria jego ruchu jest wolna od kolizji.
Niestety, takie algorytmy są na tyle niedokładne, że czasami dają fałszywe wyniki i pozornie...
Roboty pupilami XXI wieku?
Weronika Cygan: Literatura, filmy, teledyski, gry komputerowe – roboty pojawiają się wszędzie. Pochłaniają naszą uwagę, choć nasz stosunek do nich bywa ambiwalentny. Z jednej strony pociągają nas i wzbudzają sympatię, jak kultowy R2-D2 z Gwiezdnych wojen czy WALL-E, a z drugiej potrafią napawać nas lękiem lub odrazą, jak maszyny z Terminatora. Skąd się bierze ta złożoność ludzkich zachowań względem robotów?
Anita Pollak: Pani pytanie jest bardzo ciekawe. Należy...
Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe
Zajęcia zorganizowane zostaną w czterech cyklach dotyczących: „Osobliwości Świata Fizyki”, „Biorobotyki”, „Spotkań z nauką” oraz „Niesamowitej historii ludzkości”. Wykłady oraz warsztaty poprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego reprezentujący: Uniwersytet Śląski Dzieci, Unibota (jednostkę edukacyjną Uniwersytetu Śląskiego specjalizującą się w zajęciach twórczych związanych głownie z programowaniem i robotyką), Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe oraz Centrum Kształcenia...