neurobiologia
Fale neuronowe w mózgu
Do opisu tego, jak działa mózg, używa się czasem porównania do komputera – przetwarzanie informacji odbywa się poprzez ich przekazywanie z jednej komórki do drugiej, tak samo jak w obwodach komputerowych. Takie porównanie, choć ma wielu krytyków, generalnie odpowiada naszemu rozumieniu tego, jak neurony – podobne do obwodów elektrycznych – przenoszą informacje z różnych miejsc w naszym ciele do mózgu i wewnątrz tego „głównego komputera”.
Nowe badania przeprowadzone przez badaczy z...
Nowe mapy mózgu pomogą przewidywać nasze zachowania
W 2021 roku grupa neurologów z Uniwersytetu Harvarda i inżynierów Google’a opublikowała pierwszy schemat połączeń fragmentu ludzkiego mózgu. Tkanka wielkości główki od szpilki została zakonserwowana, zabarwiona metalami ciężkimi, pocięta na 5000 plasterków i zobrazowana pod mikroskopem elektronowym. Ten milimetr sześcienny tkanki stanowi zaledwie jedną milionową całego ludzkiego mózgu, a jednak zawiera ogromną ilość danych – o wartości 1,4 petabajtów
Jeff Lichtman z Uniwersytetu...
Dlaczego trujące zwierzęta nie giną od własnej trucizny
Fletowiec kapturowy to ptak żyjący w Nowej Gwinei. Jego pióra pokryte są batrachotoksyną (BTX) – trującą substancją, której nawet niewielkie spożycie może spowodować u człowieka paraliż lub śmierć. Wystarczy dotknąć piór ptaka, by ręka piekła z bólu.
Ten sam środek wydzielany jest również przez zamieszkujące Amerykę Środkową i Południową żaby z rodziny drzewołazowatych. Indianie chwytali płazy, aby uzyskaną od nich BTX używać do wyrabiania trujących strzał.
Naukowcy...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna ›
- ostatnia »