Jesteś tutaj

Linia badawcza PHELIX na synchrotronie SOLARIS | fot. Joanna Kowalik
13.12.2021

PHELIX pozwoli lepiej poznać właściwości nanokompozytów

Nanokompozyty to obecnie jedna z najciekawszych grup materiałów poddawanych intensywnym badaniom na całym świecie. Niesłabnące zainteresowanie naukowców wynika m.in. z możliwości stosowania tych związków w nowoczesnej elektronice czy medycynie. Nanokompozyty składające się z nanoferrytów spinelowych i nanorurek węglowych bada od kilku lat także dr hab. Anna Bajorek, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wraz z międzynarodowym zespołem jako...

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie, stacja badawcza. Fot. Anna Wojnar
09.02.2017

Promieniowanie na wagę złota

W 2015 roku otwarto Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. To najnowocześniejsze i największe multidyscyplinarne urządzenie badawcze w Polsce. SOLARIS działa przy Uniwersytecie Jagiellońskim, ale ma służyć całemu środowisku naukowemu w kraju. Prof. dr hab. Jacek Szade jest koordynatorem linii badawczej PHELIX synchrotronu SOLARIS i koordynatorem ds. rozwoju infrastruktury badawczej Centrum SOLARIS.

...

Fot. Zespół Solaris
24.09.2015

Inauguracja Solarisa

21 września 2015 roku w Krakowie dokonano uroczystego otwarcia Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris. Solaris jest największą infrastrukturą badawczą, która powstała w Polsce od 1974 roku, kiedy to wybudowano reaktor Maria w Świerku koło Warszawy. Synchrotron jest akceleratorem elektronów i służy do wytwarzania promieniowania elektromagnetycznego, od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. 

Solaris powstał we...