elektronika
![fot. Pixabay telefon trzymany w dłoni](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/hands-g78658ac1f_1280.jpg?itok=KpfioqR6&c=8081b593ad6f005cdbac1d585857ff72)
Nowe rozwiązanie dla elektroniki organicznej
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego są autorami dwóch nowych pochodnych koronenu oraz sposobu ich otrzymywania. Związki te mogą być wykorzystywane w elektronice organicznej jako materiał foto- i elektroaktywny. Dzięki takim właściwościom, jak stabilność termiczna i fotochemiczna, mogą znaleźć zastosowanie w budowie m.in. ogniw słonecznych czy nowoczesnych wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych. Rozwiązania zostały objęte ochroną patentową.
Autorami 1,2-di(metoksykarbonylo)benzo[1,2-j]...
![fot. Pexels smartfon unoszący się w powietrzu, w tle chłopak](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/pexels-ron-lach-9783836.jpg?itok=TSnLePr8&c=3190e144accbe651f78ba75f8a361e49)
Związki organiczne w elektronice – przyszłość czy już teraźniejszość?
Na przestrzeni minionych lat popularność urządzeń elektronicznych opartych na organicznych diodach elektroluminescencyjnych dynamicznie wzrosła. Z każdym rokiem liczba oferowanych na rynku urządzeń tego typu jest coraz większa. Co ciekawe, diody OLED wykorzystywane są do konstrukcji wyświetlaczy i ekranów o różnej wielkości i przeznaczeniu. Ponadto ceny tych produktów maleją, co zwiększa ich dostępność i konkurencyjność. Obecnie dochód z urządzeń opartych na technologii OLED liczony jest już...
![fot. Pexels telefon leżący na stole](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/pexels-torsten-dettlaff-193004.jpg?itok=Wc90i9TC&c=540c71749cf2cbcef16c18aaefd47fa6)
13 opatentowanych wynalazków, które sprawdzą się w organicznej elektronice
Zespół pracujący pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Stanisława Krompca zajmuje się m.in. opracowywaniem wydajnych i skutecznych metod syntezy pochodnych perylenu i koronenu. Związki te cieszą się rosnącym zainteresowaniem przede wszystkim w chemii i nauce o materiałach – ze względu na ich unikatowe właściwości. To ciekawe produkty (w tym nanografeny), które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w organicznej elektronice. Cechuje je m.in. stabilność termiczna i fotochemiczna, dzięki czemu...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »