Technika / Nowe technologie / Materiałoznawstwo

Podwodne wiatraki? Dlaczego nie
Prądy oceaniczne, powodowane siłą Coriolisa, różnicami temperatury i zasolenia, a także układami ciśnień, są niezwykle stabilne i przewidywalne. W przeciwieństwie do turbiny wiatrowej – uzależnionej od czasu, pór roku czy pogody – podwodne turbiny prądowe mogą dostarczać energię nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, codziennie. Woda jest ponad 800 razy gęstsza od powietrza, co oznacza, że ten sam ruch ma większy potencjał niż w przypadku wiatru.
Podwodne turbiny charakteryzują się...

Hyperloop rusza na „tory”… ale to nie Elon Musk go uruchomi
Chiński skok w przyszłość
Na początku czerwca 2025 roku w chińskiej prowincji Shanxi oficjalnie ruszyła budowa pierwszej pełnoskalowej linii hyperloopa, a także równoległej trasy testowej. Chiński projekt nosi oficjalną nazwę T-Flight i jest realizowany przez China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). Zakłada stworzenie komercyjnego systemu, który w niedalekiej przyszłości będzie w stanie transportować pasażerów z prędkościami przekraczającymi 1000 km/...

Ukoić zmysły w wirtualnym lesie
Wiemy już, że VR dobrze sprawdza się nie tylko jako forma rozrywki, ale też niezwykle użyteczne narzędzie w terapii.
– Stosowanie wirtualnej rzeczywistości jest już rozpowszechnione w radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi, jak np. agorafobia czy arachnofobia. Coraz częściej też sięga się po nią dla ogólnej poprawy nastroju, przy depresji, a także przy zaburzeniach uwagi, zwłaszcza u dzieci – wymienia mgr Anna Mucha ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Doktorantka w...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »