życie na Ziemi
Warunki do życia na Ziemi sprzed 4 miliardów lat
Aby życie mogło zaistnieć (w takiej postaci, jaką znamy), na planecie muszą być spełnione dwa warunki: suchy ląd i świeża, słodka woda. Właściwie to woda nie musi nawet być świeża, ale jeżeli istnieje słodka woda, to znaczy, że musi też istnieć suchy ląd. Zaistnienie tych dwóch warunków jednocześnie (wody i lądu) daje dobre podstawy do tego, aby dwa budulce życia – aminokwasy i kwasy nukleinowe – mogły przekształcić się w proste formy życia, takie jak bakterie, które zapoczątkują niekończący...
Naukowcy odkryli struktury białek, które mogą być odpowiedzialne za pochodzenie życia
Zespół naukowców związanych z Rutgers University New Brunswick w New Jersey wyszedł z założenia, że życie, jakie znamy, zależy od gromadzenia i wykorzystywania energii. W pierwotnej zupie pradawnej Ziemi energia najprawdopodobniej pochodziła z promieniowania słonecznego lub z głębi Ziemi, jako ciepło przesączające się przez kominy hydrotermalne znajdujące się na dnie mórz.
Na poziomie molekularnym wykorzystanie energii oznacza przenoszenie elektronów – to podstawowy proces...
Procesy chemiczne, które poprzedzały powstanie życia
Naukowcy od dawna próbują dociec, jak wyglądały biochemiczne początki życia na Ziemi, które miało prawdopodobnie miejsce ponad 4 miliardy lat temu. Cała biochemia, czyli chemia organizmów żywych, jest zorganizowana wokół zaledwie kilku uniwersalnych reakcji, opartych na węglu (C), tlenie (O) i wodorze (H). Dlaczego jest właśnie tak, a nie inaczej, do końca nie wiadomo.
Jakiś czas temu pisaliśmy już o eksperymentach, których celem było odtworzenie warunków powstania życia na Ziemi. (...