zmiany klimatu
Woda życia
Nazwa fitoplankton pochodzi od greckich słów phyto oznaczającego roślinę i planktos oznaczającego „wędrowca” lub „błądzącego”. Te mikroskopijne organizmy roślinne są podobne do roślin lądowych, ponieważ zawierają chlorofil i wymagają światła słonecznego do życia i wzrostu. Większość fitoplanktonu jest wyporna i unosi się w górnej części oceanu, gdzie światło słoneczne przenika przez wodę. Fitoplankton wymaga również nieorganicznych składników odżywczych, takich jak...
Czy zmiany klimatu sprawią, że Arktyka stanie się zielona?
Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi, co prowadzi do dramatycznych zmian na lądzie, w oceanie i atmosferze. Już teraz Ocean Arktyczny doświadczył ogromnych zmian. Lód morski, który niegdyś pokrywał rozległe obszary oceanu przez cały rok, ma obecnie charakter sezonowy – topnieje i znika z dużych obszarów w miesiącach letnich. Lód, który pozostał, staje się cieńszy, a głębokość pokrywy śnieżnej spada.
Satelita naukowo-badawczy Europejskiej...
Metropolia między betonem a zielenią
Dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego analizuje zagospodarowanie przestrzenne obszarów silnie zurbanizowanych. W ramach konkursu „Swoboda badań” Inicjatywy Doskonałości Badawczej naukowiec ujął w swoich analizach tereny województwa śląskiego i wchodzące w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Miasto jakie jest, każdy widzi
Nie istnieje jedna definicja wyjaśniająca, czym są obszary silnie zurbanizowane, ale da się...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »