Jesteś tutaj

Katowice - widok z lotu balonem | fot. Mariola Jabłońska
10.05.2021

Nasze płuca stają się składowiskiem odpadów

Pomysł badania składu pyłów mineralnych w otaczającym nas powietrzu pojawił się podczas stypendium Fulbrighta, które prof. Janusz Janeczek odbywał na Uniwersytecie Stanu Nowy Meksyk w USA. Jak podkreśla, miał wówczas przyjemność współpracować z prof. Fransem Rietmeijerem, naukowcem zajmującym się analizą pyłu kosmicznego dla NASA.

– Pomyślałem wtedy, dlaczego nie mielibyśmy przyjrzeć się bliżej pyłom, którymi na co dzień oddychamy – dodaje.

W efekcie wspólnie z prof....

smog w mieście
04.03.2021

Patent, dzięki któremu będziemy oddychać czystszym powietrzem

Tlenki azotu dostają się do atmosfery przede wszystkim w wyniku spalania paliw kopalnych w sektorach energetycznym, transportowym i produkcyjnym. Z jednej strony zapotrzebowanie na energię stale rośnie, z drugiej – jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza. Nic więc dziwnego, że pojawiają się kolejne regulacje prawne w zakresie norm emisji NOx, a producenci coraz częściej zmuszani są do podnoszenia standardów stosowanych rozwiązań technologicznych....

Prof. zw. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź
23.07.2019

Inwersje temperatury w warstwie granicznej atmosfery i ich wpływ na zanieczyszczenie powietrza

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że temperatura ma wpływ na opadnie pyłów, które znajdują się w atmosferze. Dzięki projektowi badawczemu prowadzonemu na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego naukowcy odkryli przyczynę osiadania smogu i wpływu inwersji temperatury na to zjawisko. Zobaczcie, jak przebiegały badania i jak dokonano tego odkrycia. 

Strony