Jesteś tutaj

Submitted by RK on śr., 05/23/2018 - 13:34, last updated on śr., 05/23/2018 - 13:34
Fale sonaru wielowiązkowego odbijające się od dna morskiego w pobliżu francuskiej wyspy Majotta, ujawniają zarys wulkanu o wysokości 800 metrów (czerwony) i wznoszący się, bogaty w gazy pióropusz. | fot. zespół Mayobs (CNRS / IPGP-Université de Paris/ IFREMER / BRGM)
22.05.2020

Największa erupcja podwodna w historii

Zespół naukowców z francuskiej krajowej agencji badawczej CNRS i innych instytutów był świadkiem narodzin tajemniczego podwodnego wulkanu, największego takiego podwodnego wydarzenia, jakie kiedykolwiek zaobserwowano.

Ćwierć miliona ludzi mieszkających na francuskiej wyspie Majotta w archipelagu Komorów od miesięcy wiedziało, że coś się dzieje, gdyż od połowy 2019 roku prawie codziennie odczuwali wstrząsy ziemi.

Majotta ma sejsmometr, ale triangulacja źródła wstrząsów...

Wulkan na wyspie White Island w Nowej Zelandii. Źródło: domena publiczna: Pixabay.com
23.05.2018

Czy wulkany były przyczyną wielkich wymierań w historii Ziemi?

Odkrycie  anomalii rtęciowej dokonane przez zespół naukowców, którym kierował prof. zw. dr hab. Grzegorz Racki z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, przesądziło o uznaniu wulkanizmu jako głównej przyczyny wszystkich pięciu masowych wymierań w historii geologicznej Ziemi. – Jest to „kropka nad i” w prowadzonych od wielu lat badaniach nad procesami doprowadzającymi do gwałtowanego wyginięcia większości gatunków fauny i flory – katastrof, do których doszło na naszej...