trucizny
![fot. Unsplash Niebieska trująca żaba siedzi na kamieniu](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/zachary-spears-iniemnk2hte-unsplash.jpg?itok=aWv0DfWw&c=dbe1a277a8b75c073a688cd824b65751)
Dlaczego trujące zwierzęta nie giną od własnej trucizny
Fletowiec kapturowy to ptak żyjący w Nowej Gwinei. Jego pióra pokryte są batrachotoksyną (BTX) – trującą substancją, której nawet niewielkie spożycie może spowodować u człowieka paraliż lub śmierć. Wystarczy dotknąć piór ptaka, by ręka piekła z bólu.
Ten sam środek wydzielany jest również przez zamieszkujące Amerykę Środkową i Południową żaby z rodziny drzewołazowatych. Indianie chwytali płazy, aby uzyskaną od nich BTX używać do wyrabiania trujących strzał.
Naukowcy...
![Wilczomlecz groszkowy / fot. Pixabay Wilczomlecz groszkowy / fot. Pixabay](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/euphorbia-lathyris-671719_1280.jpg?itok=pID-l3zd)
Diabelskie ziela
Człowiek stosował trucizny już 24 tys. lat temu. W jaskini znajdującej się w malowniczym masywie górskim Lebombo na granicy Republiki Południowej Afryki i Suazi odnaleziono – wśród prehistorycznych artefaktów – karbowane patyki sprzed 24 tys. lat. Po poddaniu ich analizie chemicznej okazało się, że wykryto na nich śladowe ilości trucizny – kwasu rycynolowego, substancji pozyskiwanej z nasion rącznika pospolitego. Na tej podstawie badacze wywnioskowali, że nasi...