Jesteś tutaj

Tatry. Fot. Pixabay
12.01.2017

Tajemnice przeszłości geologicznej Tatr

Dr hab. Aleksandra Gawęda z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Ślaśkiego zajmuje się badaniami rozwoju masywu krystalicznego Tatr.

Jednym z celów prowadzonych badań peleograficznych jest rekonstrukcja dawnego położenia kontynentów, mórz i oceanów oraz charakterystyka procesów, które miały wpływ na geografię Ziemi sprzed milionów lat. 

– Analizy paleogeograficzne są o tyle ważne, że zmiany dokonujące się kilkaset wieków...

Tatry. Fot. Uniwersytet Śląski
20.07.2015

Tatrzański „poligon badawczy”

Dr Kaczka jest szefem zespołu pracującego w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego FLORIST (Flood risk on the northern foothhills of the Tatra Mountains). Celem projektu jest ocena ryzyka powodziowego na północnym przedpolu Tatr.

Work packages

Realizowany przez badaczy temat jest dosyć mocno rozbudowany. Ocena ryzyka powodziowego na przedpolu Tatr opiera się przede wszystkim na próbie...

Foto: Agnieszka Sikora
13.04.2015

Tatrzański Park Narodowy ma już 60 lat

Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze alpejskim. Z powodu utrudnionej dostepności i trudnych warunków życia, przez stulecia był słabiej zagospodarowany przez człowieka niż inne regiony naszego kraju. Jednak z momentem wkroczenia ludzi w Tatry ich przyroda zaczęła ulegać stopniowemu niszczeniu. Początkowo negatywny wpływ człowieka był niewielki, ale od XIX wieku eksploatacja Tatr była coraz intensywniejsza. Głównymi czynnikami zagrożeń były: przemysł, pasterstwo,...

Strony