komputery kwantowe
![Image credit: Andrew Ostrovsky Artystyczna wizja procesora kwantowego | Image credit: Andrew Ostrovsky](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/rozkladowka.jpg?itok=0zbcyUYn&c=c0474fa8a5bc5b4bb6e6ab38483e76e2)
Kwantowe ataki na klasyczne kryptosystemy
Zaczęło się od eksperymentu myślowego w 1970 roku, gdy fizyk Stephen Wiesner wpadł na pomysł, by klasyczne zabezpieczenia banknotów zastąpić kwantowymi. Nowatorska idea musiała jednak poleżeć parę dekad w szufladzie, zanim dało się jej założenia przetestować eksperymentalnie.
W kwantowych pieniądzach zamiast unikatowych numerów seryjnych nadrukowanych na banknotach i widocznych dla każdego gołym okiem S. Wiesner chciał wykorzystać właściwości cząstek elementarnych, jak polaryzacja...
![Źródło: domena publiczna - Pixabay.com Źródło: domena publiczna - Pixabay.com](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/network-g14649146f_1920.jpg?itok=1IQVa696&c=0437c1c3bfa7e4365c875d8cb73b28f9)
Nowe chińskie superkomputery kwantowe
W rywalizacji o najszybszy komputer kwantowy liczą się tylko Stany Zjednoczone i Chiny i dotąd to amerykańskie komputery wiodły prym. Dwa lata temu Google ogłosił, że stworzony przez tę firmę komputer Sycamore osiągnął supremację kwantową, czyli znacząco prześcignął w zdolności obliczeniowej najszybsze konwencjonalne komputery. Eksperymentalne obliczenie wówczas przeprowadzone pokazało, że w Sycamore w ciągu 200 sekund potrafi policzyć to, co najszybszy wówczas konwencjonalny komputer Summit...
![Układ skonstruowany przez D-Wave Systems, zawierający 128 kubitów zrealizowanych za pomocą nadprzewodników | fot. D-Wave Systems, Inc., CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons Układ skonstruowany przez D-Wave Systems, zawierający 128 kubitów zrealizowanych za pomocą nadprzewodników | fot. D-Wave Systems, Inc., CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/dwave_128chip.jpg?itok=jpkKj17j&c=951a9b9a25b2d265c1b542213f5e0588)
Czy teleportacja jest możliwa? Tak, ale w świecie kwantowym
Podczas gdy teleportacja ludzi czy przedmiotów jest obecnie możliwa tylko w świecie science fiction, sama teleportacja jest możliwa, ale... w subatomowym świecie mechaniki kwantowej – aczkolwiek nie w taki sposób, jak powszechnie myślimy o teleportacji. W świecie kwantowym teleportacja obejmuje bowiem transport informacji, a nie transport materii.
W 2019 roku naukowcy potwierdzili, że informacje mogą być przekazywane między fotonami w chipach komputerowych, nawet jeśli fotony nie...