Jesteś tutaj

kłosy pszenicy
28.11.2021

Genetyczna prehistoria glutenu

Odpowiednio przeprowadzone badania genetyczne mogą sięgać daleko w przeszłość gatunku i odkrywać zapomniane przez historię fakty. Tak jak kiedyś badacze natknęli się na ślady genomu neandertalczyka w DNA współczesnych ludzi, tak samo teraz „genetyczni detektywi” niespodziewanie odnaleźli powiązanie współczesnej pszenicy z gatunkiem trawy Aegilops tauschii. Co więcej, wygląda na to, że to właśnie udział tego gatunku w genomie współczesnej pszenicy umożliwił wystąpienie u niej...

trójwymiarowy obraz koronawirusa na szarym tle
29.06.2021

Epidemia koronawirusa, która trwała 20 tysięcy lat

Badacze odkryli dowody na epidemię koronawirusa we wschodniej Azji około 25 tysięcy lat temu. Epidemia była poważna, dotknęła wiele lokalnych populacji i zniknęła dopiero kilka tysięcy lat temu. Ślady po długo trwającej epidemii znaleziono, analizując genom dużych grup ludzi żyjących współcześnie. Te niezwykłe badania opisano w czasopiśmie „Current Biology”.

– Genom współczesnego człowieka zawiera informacje ewolucyjne, które umożliwiają nam zajrzenie w przeszłość na dziesiątki...

Zdjęcie przedstawia małą i dużą dłoń
25.05.2021

Od czego zależy nasz wzrost?

Świat zamieszkują ludzie o różnym wzroście, dlaczego więc niektórzy dorośli są niscy, a inni dorównują zawodowym koszykarzom?

Naukowcy szukający odpowiedzi na to pytanie odkryli, że w dużej mierze wzrost jest uwarunkowany genetycznie. Rzeczywiście, badania poszukujące wskaźników i zmiennych, które można wykorzystać do przewidywania wzrostu osoby, wykazały, że genetyka jest potężnym wyznacznikiem.

Innymi słowy, osoby posiadające wysokich rodziców prawdopodobnie będą płacić za...

Strony