Jesteś tutaj

trójwymiarowy obraz koronawirusa na szarym tle
29.06.2021

Epidemia koronawirusa, która trwała 20 tysięcy lat

Badacze odkryli dowody na epidemię koronawirusa we wschodniej Azji około 25 tysięcy lat temu. Epidemia była poważna, dotknęła wiele lokalnych populacji i zniknęła dopiero kilka tysięcy lat temu. Ślady po długo trwającej epidemii znaleziono, analizując genom dużych grup ludzi żyjących współcześnie. Te niezwykłe badania opisano w czasopiśmie „Current Biology”.

– Genom współczesnego człowieka zawiera informacje ewolucyjne, które umożliwiają nam zajrzenie w przeszłość na dziesiątki...

Zdjęcie przedstawia małą i dużą dłoń
25.05.2021

Od czego zależy nasz wzrost?

Świat zamieszkują ludzie o różnym wzroście, dlaczego więc niektórzy dorośli są niscy, a inni dorównują zawodowym koszykarzom?

Naukowcy szukający odpowiedzi na to pytanie odkryli, że w dużej mierze wzrost jest uwarunkowany genetycznie. Rzeczywiście, badania poszukujące wskaźników i zmiennych, które można wykorzystać do przewidywania wzrostu osoby, wykazały, że genetyka jest potężnym wyznacznikiem.

Innymi słowy, osoby posiadające wysokich rodziców prawdopodobnie będą płacić za...

okulary mikroskopu
31.03.2021

Jak umierają komórki

Naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto odkryli mechanizm, który jest odpowiedzialny za eliminację z organizmu tych komórek, które nie są już potrzebne. Fragment białka jądra komórkowego, uwolniony do cytoplazmy, aktywuje białko błonowe plazmy, aby wyeksponować lipid na powierzchni komórki, sygnalizując innym komórkom, aby się go pozbyły.

– Codziennie 10 miliardów komórek w naszym ciele umiera i są pochłaniane przez komórki krwi zwane fagocytami. Gdyby to się nie działo, martwe komórki...

Strony