genetyka
Nagroda Nobla dla odkrywców mikroRNA
W roku 2024 komitet noblowski zdecydował się nagrodzić dwóch naukowców za odkrycie fundamentalnej dla genetyki zasady, która określa w jaki sposób przebiega regulacja aktywności genów.
Zestaw chromosomów zawierających precyzyjną informację genetyczną – czyli instrukcję dla wszystkich aktywności leżących u podstaw funkcji życiowych – w każdej komórce jest dokładnie taki sam. Każda komórka jest genetycznie taka sama. Co więc sprawia, że jedna staje się budulcem mięśnia, a inna komórką...
Mała roślina, duże możliwości
Kiedy zaczynała karierę naukowca, w Polsce nikt jeszcze nie zajmował się tą małą, niepozorną rośliną. Dopiero za sprawą promotora, prof. Mirosława Małuszyńskiego, który w latach 80. XX wieku przywiózł ze stażu w Belgii małe nasionka, rozpoczęła swoją przygodę z Arabidopsis thaliana – rzodkiewnikiem pospolitym.
– Wszyscy w Europie o tym mówią. Zrób coś z tą rośliną – wspomina słowa swojego dawnego szefa prof. dr hab. Małgorzata Gaj, genetyczka i biotechnolożka roślin z...
Najpewniej Homo sapiens nie pochodzi z jednego miejsca
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki i Kanady opublikowali w czasopiśmie Nature wnioski ze wspólnie przeprowadzonych badań. Na podstawie zebranych danych stwierdzili, że przodkowie dzisiejszych ludzi nie pochodzili z jednego miejsca, lecz wywodzili się z kilku różnych prehistorycznych populacji, żyjących na terenie Afryki około miliona lat temu. Zróżnicowanie genetyczne między nimi było stosunkowo niewielkie.
Antenaci człowieka rozumnego mogli pochodzić z...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »