Jesteś tutaj

Submitted by RK on czw., 10/05/2017 - 10:50, last updated on czw., 10/05/2017 - 10:50
31 października - Dzień Ciemnej Materii
31.10.2023

Dzień Ciemnej Materii

Wszechświat to coś więcej niż gwiazdy, planety, asteroidy, komety i pył kosmiczny. W rzeczywistości we Wszechświecie jest jeszcze coś, czego nie potrafimy jeszcze wyjaśnić, ale  widzimy wpływ grawitacyjny tego czegoś na otoczenie. To ciemna materia. W przeciwieństwie do gwiazd, planet, gazu, pyłu, asteroid i komet, ciemna materia nie emituje ani nie odbija światła.  

Naukowcy uważają, że ciemna materia, którą do tej pory wykryliśmy jedynie poprzez efekty grawitacyjne w przestrzeni...

CC0 Creative Commons (Pixabay.com)
11.12.2017

Czy ciemna materia wypełnia nasz świat?

Trudno wyobrazić sobie ciemną materię i ciemną energię, ale jeszcze trudniej dziś wyobrazić sobie Wszechświat bez nich - tak wiele współczesnej astrofizyki oparte jest na tych hipotetycznych założeniach. Nowe badania próbują jednak podważyć istnienie tej ciemnej strony rzeczywistości. I chociaż wielu krytyków nowej koncepcji twierdzi, że nie jest ona do utrzymania, to warto się jej przyjrzeć i przy tej okazji przybliżyć nieco sam temat ciemnej materii, który zwykle pojawia...

Artystyczna impresja na temat czarnej dziury. Źródło: pixabay.com
05.10.2017

Popularne tajemnice fizyki

Czym jest ciemna energia?
Im więcej mamy danych liczbowym na temat Wszechświata, tym wyraźniej widać, że coś się nie zgadza. Astrofizycy zakładają więc istnienie „niewidzialnego czynnika”, który „rozpycha” świat, powstrzymując go przed ściśnieńciem się przez dośrodkową siłę grawitacji. Nazwano go ciemną energią (ang. dark energy). Chociaż obserwujemy jej działania, nikt nie ma pojęcia, jak można by ją zobaczyć lub zbadać.

...