alkohol
![Fot. Flickr](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/zakonserwowane_stawonogi.jpg?itok=ksz-wrrW&c=5beb05fb2c7cc7779bed292293f8989f)
Na czym polega konserwowanie w roztworach alkoholu?
Przechowywanie tkanek czy nawet całych organizmów w wodnym roztworze alkoholu to metoda znana w świecie nauki już od XVII wieku. To dzięki niej możemy podziwiać interesujące okazy unoszące się w szklanych słojach wszystkich muzeów i laboratoriów całego. Starannie zakonserwowany materiał może przetrwać nawet kilka stuleci. A na czym polega samo konserwowanie alkoholem?
Należy zacząć od tego, że alkohol jest toksyczny dla mikroorganizmów odpowiedzialnych za proces gnicia. Dobrze widać...
![Zestaw do utleniania alkoholi powietrzem. Fot. dr Maciej Kapkowski Zestaw do utleniania alkoholi powietrzem. Fot. dr Maciej Kapkowski](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/zestaw_utl_powietrzem.jpg?itok=JSZXMH2r&c=18bbd16d4cdc8d287a33b08b1bec4701)
Nowe sposoby utylizacji alkoholi mono- i dihydroksylowych oraz gliceryny
Jednym z przedmiotów badań naukowców związanych z Zakładem Chemii Organicznej Uniwersytetu Śląskiego jest kataliza chemiczna. – Kataliza stanowi centrum naszego zainteresowania, gdyż w bezpośredni sposób przekłada się na jakość życia ludzi. Obecność katalizatorów wpływa m.in. na redukcję ilości szkodliwych spalin w samochodach, większą dostępność taniej żywności na sklepowych półkach, nowe farmaceutyki poprawiające nasze zdrowie, wszystko wyłącznie dzięki możliwości...