Biologia Campbella
Najpopularniejszy podręcznik do biologii na świecie.
Ukazało się trzecie polskie wydanie niezwykle popularnego, bardzo dobrze przygotowanego podręcznika akademickiego do biologii. Trzecia polska edycja oparta jest na dwunastym wydaniu oryginały, poprawionym i unowocześnionym, a także poszerzonym o najnowsze odkrycia i wyniki badań w tej błyskawicznie rozwijającej się gałęzi nauki, szczególnie w takich dziedzinach jak ewolucja, ekologia czy genetyka.
Podręcznik skierowany jest do ambitnych uczniów liceów, szczególnie przygotowujących się do studiów biologicznych i medycznych, do nauczycieli, którzy chcą rozwinąć typowe lekcje biologii jak i do studentów kierunków biologicznych i medycznych. Najnowsze wydanie zostało rozwinięte nie tylko pod kątem najnowocześniejszej wiedzy, ale także dopracowane z perspektywy dydaktycznej. Każdy rozdział zaczyna się od propozycji trzech elementów i metod pracy, które pozwalają najsprawniej opanować tematykę zawartą w tym rozdziale. Bardzo obszerny zakres informacji jest więc wstępnie selekcjonowany, a odbiorca jest przygotowany na to, aby nie tylko nauczyć się, ale także zrozumieć i uporządkować wiedzę wobec tego, co kluczowe w danym obszarze.
Podręcznik składa się z ośmiu głównych części:
- Chemia życia
- Komórka
- Genetyka
- Mechanizmy ewolucji
- Historia ewolucyjna różnorodności biologicznej
- Rośliny – budowa i funkcjonowanie
- Zwierzęta – budowa i funkcjonowanie
- Ekologia
Informacja na temat autorów (ze strony wydawnictwa):
Jane Reece to przede wszystkim naukowiec i autorka podręczników. Dziełem jej życia jest Biologia wydana z Neilem Campbellem. Stopień naukowy z biologii zdobyła na Uniwersytecie Harvarda, potem stopień z mikrobiologii na Uniwersytecie Stanowym Rutgersa, natomiast doktorat z bakteriologii przyznano jej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Wykładała na kilku uczelniach, m.in. Middlesex County College w New Jersey i Queensborough Community College w Nowym Jorku.
Neil A. Campbell zdobył tytuł magistra zoologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, natomiast doktorat z biologii roślin kontynuował w Riverside. Przez ponad 30 lat wykładał na Cornell University, Pomona College, San Bernardino Valley College i na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jako badacz zajmował się przede wszystkim roślinami pustynnymi i przybrzeżnymi.
Lisa A. Urry to profesor biologii, szefowa departamentu biologii na Uniwersytecie Mills. Prowadzi zajęcia z biologii ogólnej i biologii rozwoju. Doktorat obroniła na Massachusetts Institute of Technology.
Michael L. Cain ma tytuły naukowe w zakresie biologii i matematyki. Jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim ekologii i ewolucji roślin. Przez trzynaście lat prowadził zajęcia na uniwersytecie stanowym w Nowym Meksyku. Obecnie poświęcił się pisaniu i prowadzeniu zajęć w Bowdoin College w stanie Maine.
Steven A. Wasserman otrzymał swój doktorat na prestiżowej uczelni MIT. Zdobył stypendium Lucille P. Markey w zakresie nauk biomedycznych, z kolei UCSD Academic Senat wręczył mu nagrodę za działalność dydaktyczną.
Peter V. Minorsky to biolog, badacz. Regularnie pisuje do „Plant Physiology”.
Robert B. Jackson to profesor w School of Earth Sciences. Bada wpływ ludzi na ziemię, ze szczególnym uwzględnieniem obiegu węgla i wody, zużycia energii, interakcji pomiędzy biosferą a atmosferą i zmian klimatu.