Jesteś tutaj

W środę 25 listopada 2015 roku o godz. 15.30 w sali sympozjalnej nr III na IV piętrze w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XIV edycji Seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”

Wykład pt. „O niepróżnej próżni” wygłosi prof. dr hab. Władysław Borgieł z Zakładu Fizyki Ciała Stałego (Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego).

Zagadnienia związane z próżnią i jej rozumieniem intrygowały ludzkość od dawna. Znane jest powiedzenie Arystotelesa „horror vacui” i stwierdzenie „Próżnia nie istnieje ani poza ciałami, ani w ciałach, ani absolutnie, ani potencjalnie”.

Czy Arystoteles miał rację? Jak teraz staramy się rozumieć to skomplikowane pojęcie. Jak pomagają nam w tym (lub nie) nasze zmysły? Poszukamy formalnej definicji próżni i jej właściwości. Rozpatrzymy jej definicję w różnych formalizmach fizycznych opisujących związane z nią właściwości materii. Spróbujemy odpowiedź na pytanie, co to jest próżnia elektromagnetyczna i jak ją interpretujemy. Przytoczone zostaną także przykłady współczesnych eksperymentów związanych z właściwościami próżni.

Wykład „O niepróżnej próżni”
Słowa kluczowe (tagi):