Neuronaukowcy potwierdzają to, co ubezpieczyciele samochodów wiedzą już od dawna – ludzki mózg aż do około 25. roku życia nie jest jeszcze zupełnie dojrzały. I to jeszcze nie koniec – niektóre zdolności szlifują się o wiele dłużej.

Aż do tego wieku kora przedczołowa – część mózgu, która pomaga w ograniczeniu zachowań impulsywnych – nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.

Badacze twierdzą, że to odkrycie może rzucić więcej światła na problem narastającej przemocy, której źródłem są prawie wyłącznie mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat.

– Przewaga, jaką osiągają młodzi mężczyźni w takich głupich, niebezpiecznych, a bywa że nawet śmiertelnych aktach przemocy, może mieć swoją przyczynę w nierozwiniętym jeszcze do końca mózgu, który nie hamuje swoich posiadaczy przed pewnymi zachowaniami – wyjaśnia Howard Forman, profesor psychiatrii z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.

Czasopismo „Business Insider” opracowało na podstawie materiałów z Uniwersytetu Harvarda dwa interesujące zestawienia. Z pierwszego dowiadujemy się, w jakim wieku (mniej więcej) nasz mózg osiąga pewne zdolności.

Wiek, w którym mózg dorasta do pewnych zdolności:

• 5 lat – pełne zdolności językowe
  • 6 lat – słuch i wzrok na dojrzałym poziomie
  • 9 lat – zdolność do sprawnej gry na instrumentach muzycznych
  • 15 lat – zapamiętywanie i rozwiązywanie logicznych problemów
  • 25 lat – zrozumienie i odpowiednia reakcja na nagrody, hamowanie impuslów i nastawienie na cel

Drugie zestawienie pokazuje, kiedy główny komputer naszego ciała w danym zakresie osiąga szczyt swoich możliwości. Jest to szczególnie ciekawe, bo pokazuje, że faktycznie ludzki mózg rozwija się przez całe życie i zmiany, które w nas zachodzą, także w nim mają swoje źródło.

Wiek, w którym mózg osiąga szczyt swoich możliwości w określonym zakresie:

• 18 lat – zdolność przetwarzania danych, śledzenie szczegółów
  • 22 lata – uczenie się niezrozumiałych nazw
  • 32 lata – zapamiętywanie nowych twarzy
  • 43 lata – koncentracja
  • 48 lat – rozumienie cudzych emocji
  • 50 lat – rozumienie nowych informacji, arytmetyka, wiedza ogólna
  • 67 lat – słownictwo i sposób wypowiadania się

Opracowano na podstawie artykułu „The age your brain matures at everything — it isn't even fully developed until age 25” opublikowanego w serwisie Business Insider.

Interesuje Cię neuronauka i to jak, działa twój mózg? Zobacz inne ciekawe artykuły na ten temat:

„Naukowcy odkryli „neuron GPS” w ludzkim mózgu”
„Czy mózg działa w wielowymiarowej rzeczywistości?”
„Jak nauka czytania zmienia mózg”
„I Ty możesz zostać mistrzem zapamiętywania!”

Szkic mózgu z tablicą szkolną w tle