Jesteś tutaj

Szkic mózgu z tablicą szkolną w tle
08.11.2017

Mózg dojrzewa dłużej niż się spodziewano

Aż do tego wieku kora przedczołowa – część mózgu, która pomaga w ograniczeniu zachowań impulsywnych – nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.

Badacze twierdzą, że to odkrycie może rzucić więcej światła na problem narastającej przemocy, której źródłem są prawie wyłącznie mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat.

– Przewaga, jaką osiągają młodzi mężczyźni w takich głupich, niebezpiecznych, a bywa że nawet śmiertelnych aktach...

Logo Polskiego Towarzystwa Fizycznego
18.10.2017

Wykład „Pamięć i uwaga. Dlaczego tak trudno cokolwiek zapamiętać?”

Dr Kaczmarzyk, kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego, poruszy w swoim wykładzie zagadnienia takie jak: rodzaje pamięci i mechanizmów neurologicznych zapamiętywania; zmiany w sieci neuronalnej prowadzące do utrwalania się śladów pamięciowych; teoria traktów sieci neuronalnej; pamięć a bezpośrednie doświadczenie; trwałość śladów pamięciowych a czas i intensywność odświeżania; pojemność i modele pamięci roboczej oraz filtry pamięciowe.

...
Czy funkcja, którą spełniały połączenia nerwowe zerwane przez chorobę Alzheimera może być zrealizowana przez inne, jeśli odpowiednio przeorientujemy działania chorej osoby? Foto: domena publiczna (Pixabay.com)
13.07.2017

Naukowcy odkryli „neuron GPS” w ludzkim mózgu

Każdego dnia miliardy osób na całej Ziemi wykazują się sprawną „nawigacją” w swoim środowisku – kiedy idą do pracy czy wracają do domu. Takie wyprawy wymagają zwykle niewielkiego wysiłku świadomości i innych funkcji naszego mózgu, wykorzystujących naszą znajomość otoczenia, pozwalającą na określenie miejsca, w którym się znajdujemy i szacujących odległości.

Zdolność dokonania właściwej oceny własnej lokalizacji ma swój ośrodek w hipokampie,...

Strony