Jesteś tutaj

Grafika promująca Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, pomarańczowe sześciokąty na fioletowym tle
06.12.2023

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Termin

  •  9 grudnia (sobota): godz. 10.00–18.00;
  • 10 grudnia (niedziela): godz. 10.00–18.00;
  • 11 grudnia (poniedziałek – dzień dla szkół): godz. 8.00–16.00.
     

UWAGA! Wszystkie aktywności festiwalowe (wymagające i niewymagające rejestracji odbywają się w powyższych godzinach; nie dotyczy Widowiska otwarcia EMNK 2024)

Widowisko otwarcia obchodów EMNK 2024

Siódmej odsłonie ŚFN towarzyszyć będzie ...

obraz mózgu na ekranie
31.05.2023

„Pizza była zbyt gorąca, żeby krzyczeć”

Jednym z zainteresowań naukowca z UŚ jest semantyka kognitywna, która łączy w sobie elementy językoznawstwa, filozofii i psychologii. Jej główną tezą jest stwierdzenie, że gramatyki języków naturalnych odzwierciedlają procesy poznawcze (m.in. związane z uwagą, pamięcią czy sposobem postrzegania świata).

– Zwykle semantykę kognitywną wiąże się z tzw. hipotezą ucieleśnienia czy z poznaniem ucieleśnionym. W badaniach szczególnie interesuje mnie hipoteza symulacji ucieleśnionej – mówi dr...

Portret Marii Klementyny Sobieskiej (1702–1735) wykonany przez Martina van Meytensa, a następnie skopiowany przez E. Gilla. Dzieło znajduje się w zbiorach National Portrait Gallery w Londynie | fot. domena publiczna
26.05.2023

Kres czarnej legendy Marii Klementyny Sobieskiej

Kres czarnej legendzie Sobieskiej kładzie monografia pt. Maria Klementyna Sobieska, królowa i Służebnica Boża autorstwa prof. dr hab. Aleksandry Skrzypietz i dr. Stanisława Jujeczki (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2022). Po blisko trzech wiekach historycy przywrócili właściwe miejsce królowej de iure i w oparciu wyłącznie o materiały źródłowe pokazali jej prawdziwe oblicze.

Czarna legenda

Maria Klementyna urodziła się w Oławie, jej dzieciństwo...

Strony