Jesteś tutaj

Polska Akademia Umiejętności - logo
16.05.2017

GMO - kontrowersyjna strona nauki - wykład Wszechnicy

Cykl "Wszechnica" prowadzi Polska Akademia Umiejętności - Stacja Badawcza w Katowicach oraz Biblioteka Śląska.

Prof. Katarzyna Lisowska jest absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktorat obroniła przed radą naukową Instytutu Biochemii i Biofizyki w Warszawie w 1997 r. Habilitację uzyskała w Centrum Onkologii w Warszawie w 2008 r. (specjalność biologia medyczna). Była laureatką nagrody im....

Odnalezione zęby (od lewej): prawy górny kieł, prawy górny drugi siekacz, prawy górny pierwszy siekacz, lewy górny pierwszy siekacz, lewy górny drugi siekacz, lewy górny kieł. Copyrights of photo @ 2017, John Wiley and Sons (license nr 4111461246889)
15.05.2017

Pierwszy dentysta z epoki lodowcowej

Sztuka dentystyczna jest tak stara jak ludzka cywilizacja. Wszystkie znane nam starożytne cywilizacje, począwszy od Chin, Egiptu i Mezopotamii, pozostawiły po sobie ślady wiedzy o ludzkim uzębieniu i technikach dentystycznych. Jako ważny moment w rozwoju praktyki dentystycznej uznaje się rozpowszechnienie się próchnicy na początku paleolitu, wraz ze zmianami w diecie, a szczególnie zwiększoną ilością spożywanych węglowodanów.

Znalezione w...

foto:Iain M Porter/University of Dundee, Wellcome Images (za http://news.mit.edu)
09.05.2017

Zagadka aneuploidii. Badania w poszukiwaniu lekarstwa na raka

Aneuploidia to zaburzenie polegające na tym, że komórki danego organizmu zawierają niewłaściwą (zbyt dużą lub zbyt małą) liczbę chromosomów. Jest to przyczyną niektórych rodzajów raka i różnych zaburzeń genetycznych, w tym Zespołu Downa. Leży też u podstaw licznych poronień. 
Zagadka, którą badacze chcą rozwikłać, polega na tym, że identyczne zaburzenia w genotypie, czasem oddziałujące podobnie, a czasem dają zupełnie odmienne efekty. Dla przykładu, trzecia kopia w...

Strony