Jesteś tutaj

14 marca 1879 urodził się Albert Einstein, jeden z najwybitniejszych fizyków teoretyków XX wieku i jedna z największych postaci w historii nauki

Einstein przyszedł na świat w Ulm w rodzinie niemieckich Żydów. W wieku 21 lat ukończył politechnikę w Zurychu, gdzie bezskutecznie starał się rozpocząć karierę naukową. W 1902 roku przeprowadził się do Berna i tam otrzymał posadę w urzędzie patentowym. Trzy lata później jako postać kompletnie nieznana w świecie w fizyki Einstein opublikował pracę O elektrodynamice ciał w ruchu, w której zawarł teorię, nazwaną potem szczególną teorią względności i dopiero z czasem docenioną w środowisku naukowym. To właśnie w jej obrębie funkcjonuje słynne równanie E = mc2.

Aż do roku 1933, kiedy wraz z drugą żoną Elsą, osiedlił się w USA, Einstein pracował na wielu uczelniach (m.in. w Berlinie, Zurychu, Pradze, Jerozolimie) oraz odbył mnóstwo podróży (m.in. do Anglii, Azji Południowej i Wschodniej, Palestyny, Hiszpanii, Ameryki Południowej). W Stanach Zjednoczonych postanowił pozostać po tym, jak w styczniu 1933 władzę w Niemczech objęli naziści z kanclerzem Adolfem Hitlerem na czele.

W międzyczasie sformułował ogólną teorię względności (1915) oraz otrzymał Nagrodę Nobla „za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym” (1921). Einstein był zgłaszany do tej nagrody regularnie od 1910, ale większość nominacji opierała się na niepoświadczonej doświadczalnie teorii względności. 

Albert i Elsa zamieszkali w Nowym Jorku, a Einstein rozpoczął pracę w Princeton, gdzie został uhonorowany tytułem doktora honoris causa podczas pierwszej wizyty po tamtej stronie Atlantyku w 1921 roku.

W 1952 zaproponowano Einsteinowi zostanie drugim prezydentem Izraela, ale odmówił. Zmarł trzy lata później, 18 marca 1955 roku, a przyczyną jego śmierci był tętniak aorty, zdiagnozowany w roku 1948. Patolog szpitala w Princeton Thomas Stoltz Harvey bez zgody rodziny zmarłego wyjął jego mózg i zakonserwował w nadziei, że w przyszłości neurobiologia będzie w stanie wytłumaczyć geniusz Einsteina.

Einstein od 6. roku życia grał na skrzypcach i zaniechał tego dopiero w później starości.

 

Foto: pixabay.com

Słowa kluczowe (tagi):