Jesteś tutaj

Rusza właśnie, wraz z Nocą Biologów, 3. Śląski Festiwal Nauki, w tym roku już największe takie wydarzenie w Polsce. Na dwa dni festiwalowe Przystanek Nauka przestaje być wirtualny.

Ograniczona aktywność na portalu Przystanek Nauka to nie przedłużona przerwa świąteczno-noworoczna. Od kilku tygodni z pełnym zaangażowaniem pracujemy jako współorganizatorzy 3. Śląskiego Festiwalu Nauki. A wszystko po to, żeby przez dwa dni – niedzielę 13 stycznia i poniedziałek 14 stycznia – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach postawić prawdziwe przystanki, zaprosić na nie gości i pozwolić im rozmawiać o czym tylko zapragną z najciekawszymi osobistościami świata nauki, które przyjeżdżają na festiwal.

Redakcja Przystanku Nauka zajmuję się na festiwalu organizacją tak zwanej „żywej biblioteki”. W przestrzeni festiwalowej (mapę i cały program można znaleźć na stronie ŚFN) zaaranżowaliśmy dwie wiaty przystankowe, których „rozkład jazdy” znajdą Państwo w grafikach obok.

W centralnym miejscu festiwalu, na sali wielofunkcyjnej, niedaleko strefy kosmicznej, stoi Przystanek im. Alberta Einsteina. W dolnym holu, nieco dalej od największego festiwalowego zgiełku, zatrzymać się można na Przystanku im. Marii Skłodowskiej-Curie. Na każdy z przystanków można przyjść w każdej chwili, po to aby poczekać na inne wydarzenia festiwalowe, ale przede wszystkim po to, żeby móc porozmawiać, zadać pytania, posłuchać albo samemu coś opowiedzieć, zawsze w towarzystwie jakiegoś interesującego gościa.

Część wykładowców ze sceny głównej i sceny audytoryjnej, po swoim wykładzie trafia na jeden z przystanków. Spotkać tam też można innych gości, których ściągnęliśmy z różnych wydarzeń festiwalowych, ponieważ uważamy, że to właśnie z nimi chcielibyście porozmawiać – o Kosmosie, o DNA, o szczepionkach i alergiach, o tym jak się projektuje osiedla i jak się tworzy gry komputerowe. O tym, czy nauka może nas uratować i czy rzeczywiście jest co ratować, a więc o klimacie i ekologii, o energii jądrowej i o blogowaniu. Jest czas dla śląskich hałd, dla egipskich piramid i dla Himalajów. Ale przede wszystkim jest czas dla Państwa, naszych najlepszych czytelników, których ten jeden raz w roku możemy spotkać na żywo, na 3. Śląskim Festiwalu Nauki.

Pełny program obu przystanków znajduje się w grafikach obok.

 

 

źródło: Śląski Festiwal Nauki
Przystanek Nauka im. Alberta Einsteina na 3. Śląskim Festiwalu Nauki
Przystanek Nauka im. Marii Skłodowskiej-Curie na 3. Śląskim Festiwalu Nauki
Słowa kluczowe (tagi):