Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali sposób otrzymywania 2,2'-bis(3,4-etylenodioksytiofenu) (BEDOT-u) – związku, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako półprodukt do otrzymywania polimerów przewodzących. Rozwiązanie objęte ochroną patentową znajdzie zastosowanie m.in. w organicznej elektronice czy w przemyśle fotowoltaicznym.

Jak wyjaśnia dr Sławomir Kula, współautor patentu, BEDOT jest monomerem, który można porównać do klocka budulcowego służącego do otrzymywania bardziej skomplikowanych związków chemicznych o pożądanych właściwościach fizykochemicznych. Autorzy wynalazku chcieli opracować bardziej efektywny i tańszy sposób syntezy BEDOT-u, czyli podwójnego EDOT-u.

Obecnie stosowane metody są czaso- i kosztochłonne, wymagały bowiem m.in. przeprowadzania reakcji chemicznych w niskiej temperaturze (-78°C). Dzięki odpowiedniemu doborowi reagentów naukowcy – zgodnie z opatentowanym rozwiązaniem – mogą przeprowadzać reakcję w temperaturze 0°C, dzięki czemu proces jest nie tylko bardziej bezpieczny, lecz również o wiele mniej kosztowny.

Twórcami wynalazku są naukowcy, a także studenci związani z Instytutem Chemii Uniwersytetu Śląskiego: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Krompiec, dr Sławomir Kula, dr Michał Filapek, mgr Agata Szłapa-Kula, lic. Daniel Matuszczyk, lic. Patrycja Wesołowska, lic. Zuzanna Mitręga, mgr Joanna Szlagor oraz mgr Emilia Wójcik.

Tekst jest redagowaną wersją artykułu, który pod tym samym tytułem ukazał się w serwisie internetowym Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: domena publiczna
Na zdjęciu: 2,2'-Bis(3,4-etylenodioksytiofen) (BEDOT) otrzymany w postaci ciała stałego Fot. dr Sławomir Kula