4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE będzie odbywał się od 25 do 27 stycznia 2020 roku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Nauka jest bliżej".

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje w sobotę 25 stycznia 2020 roku. Tego dnia odbędzie się uroczysta inauguracja w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Głównym wydarzeniem tego dnia będzie spektakl „Radiance: The Passion of Marie Curie” w reżyserii Alana Aldy – amerykańskiego aktora, znanego przede wszystkim z roli Sokolego Oka Pierce’a w serialu komediowym „M*A*S*H”. Przedstawienie opowie o naukowej pasji genialnej polskiej zdobywczyni dwóch Nagród Nobla. Poza tym  zostaną wręczone Śląskie Nagrody Naukowe – wyróżnienia przyznawane uczonym i twórcom, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju nauki, wybieranym spośród pracowników sześciu uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a także Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W programie przewidziano ponadto naukowy talk-show „Star Talks”.

Kolejne wydarzenia festiwalowe odbędą się 26 i 27 stycznia 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W programie wydarzenia:

• spotkania z gośćmi specjalnymi;
  • wykłady i debaty;
  • pokazy i eksperymenty;
  • warsztaty;
  • sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki);
  • 6 scen: główna, World Science, naukowych rozmaitości, klimatu, Science Corner, e-sportu;
  • strefa specjalna:klimatu i elektromobilności;
  • strefa dziecka i sportu;
  • strefa e-sportu;
  • strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków;
  • 2 Przystanki Nauka: Przystanek Nauka im. Marii Skłodowskiej-Curie i Przystanek Nauka im. Mikołaja Kopernika;
  • ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych;
  • konkurs POP Science.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (po raz pierwszy) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 153 stanowiska pokazowe, 116 wykładów i 142 warsztaty, ponad 79 różnorodnych wydarzeń na 3 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 1400 wystawców i ponad 250 prelegentów i wykładowców. 3. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 35 tysięcy uczestników. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 100 tysięcy osób.

O międzynarodowym charakterze kolejnych edycji świadczy też fakt, że Śląski Festiwal Nauki został zgłoszony i przyjęty do sieci European Science Engagement Association, w ramach której będzie promowany. ŚFN został również wyróżniony „Złotą różą” czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education).

Wstęp na Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji.

Podobnie jak w latach ubiegłych portal Przystanek Nauka objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Harmonogram spotkań na Przystankach Nauka podczas 4. ŚFN dostępny jest na stronie:

Więcej informacji oraz program wydarzenia na stronie:
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE