Jesteś tutaj

Publikacja prawnicza dotycząca stosowania praw zwierząt w zakresie powiązanym z pracą urzędników państwowych i samorządowych. Ważny dokument dla urzędników i dla organizacji, których celem jest ochrona praw zwierząt.

Urzędnik jako strażnik realizacji ustawowych obowiązków wobec zwierząt, red. T. Pietrzykowski i in.
Autor:
red. Tomasz Pietrzykowski, Agnieszka Bielska-Brodziak, Karolina Gil, Marek Suska
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Miejsce i rok wydania:
Katowice 2016

Niniejsza książka jest zbiorem artykułów powstałych na bazie referatów wygłoszonych w 2014 r. podczas konferencji naukowej "Urzędnik jako strażnik realizacji ustawowych obowiązków wobec zwierząt". W książce omówione zostały zagadnienia takie jak: zadania własne gminy w zakresie praw zwierząt, programy opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, pozycja prawna schronisk dla bezdomnych zwierząt, status hycla, zdarzenia drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia, obowiązki właścicieli zwierząt domowych, decyzje o tymczasowym odebraniu zwierzęcia, interwencje Policji w sprawie zwierząt, pozycja zwierząt na gruncie prawa wykroczeń. Częścią publikacji jest także opinia prawna dr hab. prof. UŚ Tomasza Pietrzykowskiego w przedmiocie dopuszczalności zawierania w programach opieki nad bezdomnymi zwierzętami postanowień dotyczących kastracji (sterylizacji) kotów wolno żyjących i finansowania tych zabiegów ze środków gminy.

Publikacja ma na celu analizę problemów prawnych, jakie rodzi stosowanie przepisów dotyczących szeroko pojmowanych praw zwierząt w praktyce administarcyjnej. Książka skierowana jest nie tylko do urzędników, ale również do organizacji, których statutowym celem jest opieka nad zwierzętami. Z tego też powodu autorzy i redaktorzy zdecydowali wprowadzić czytelnika w ten prawniczy świat i przybliżyć mu również podstawowe informacje, m.in. czym są decyzja administarcyjna czy zadania własne gmin.

 

Autorzy

Tomasz Pietrzykowski, dr. hab. nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2005–2007 wojewoda śląski, radca prawny od 1999 roku związany z jedną z wiodących polskich kancelarii prawnych.

Autor wielu książek i innych prac naukowych poświęconych zagadnieniom filozofii i teorii prawa, etyki, metodologii nauk prawnych oraz interdyscyplinarnemu ujęciu wielu istotnych zagadnień prawoznawstwa.

Agnieszka Bielska-Brodziak, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa WPiA Uniwersytetu Śląskiego, radca prawny. Odbyła aplikację prokuratorską, sędziowską oraz radcowską. Ekspert prawny Sejmu RP. Autorka kilkunastu publikacji podejmujących problematykę interpretacji prawa. Wykładowca studiów podyplomowych prawa medycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jedna z inicjatorów Śląskiej Konferencji Prawno-Medycznej. Jest opiekunem pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt oraz pierwszej w kraju Sekcji Praw Zwierząt w Studenckiej Poradni Prawnej. 

 

Fragment książki - spis treści i wstęp - można przeczytać na stronie Wydawnictwa UŚ.