Jesteś tutaj

Submitted by RK on pon., 12/04/2017 - 21:53, last updated on pon., 12/04/2017 - 21:53
wykopaliska otoczone wodą - fotografia z lotu ptaka
31.05.2022

Zatopione starożytne miasto odkryte przez suszę w Iraku

Gdy w 2018 roku wielka susza sprawiła, że wody rzeki Tygrys znacząco się obniżyły, oczom miejscowych Irakijczyków i Kurdów ukazały się ruiny starożytnego miasta, którego częścią był między innymi pałac wysoki na 7 metrów. Badania rozpoczął wtedy zespół niemieckich i kurdyjskich archeologów, pod kierunkiem dr Ivany Puljiz. Woda zakryła potem wykopaliska, ale ponownie odkryła je na początku 2021 i 2022 roku.

Irak jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi....

Diadem znaleziony w grobowcu na głowie kobiety. Źródło: "Antiquity"
14.03.2021

Kobieta z diademem mogła rządzić starożytnym państwem

Jak dowiadujemy się z publikacji, która ukazała się 11 marca w czasopiśmie „Antiquity”, w którym opisano całe znalezisko, pochowany obok niej mężczyzna był o kilka lat starszy i zmarł parę lat wcześniej. Dobra, z którymi został pochowany były znacznie mniej okazałe, niż w przypadku kobiety. Stąd właśnie przypuszczenie, że to ona, a nie on, była władcą panującą w pałacu, w którym oboje zostali pogrzebani.

 – Kiedy odczytujemy znaki tak dalekiej przeszłości, musimy mieć zawsze otwarty...

Rekonstrukcja odkrytej prasy winiarskiej. Dzięki uprzejmości Tell el-Burak Archaeological Project
21.09.2020

Odkryto fenicką prasę do produkcji wina

Wino odgrywało istotną rolę w świecie śródziemnomorskim epoki żelaza. Jego znaczenie jest było widoczne w życiu codziennym, w rytuałach religijnych i w stosunkach handlowych. W jego rozpowszechnieniu i popularyzacji niemałą rolę odegrali Fenicjanie – lud zamieszkujący centralne wybrzeże Lewantu, ale podróżujących i zakładający kolonie w całym basenie morza Śródziemnego. Prawdopodobnie to właśnie oni przenieśli technologię i zwyczaj wytwarzania wina z Egiptu do Grecji, skąd przeniosły się one...

Strony