Jesteś tutaj

XVI edycja seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”
05.12.2016

Wykład pt. „Granice wiedzy o współczesnych zmianach klimatu”

Referat pt. „Granice wiedzy o współczesnych zmianach klimatu” wygłosi prof. dr hab. Jacek Jania z Katedry Geomorfologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

W abstrakcie wystąpienia czytamy:
„Aktualne ocieplanie się klimatu jest faktem. Powszechnie uznaje się antropogeniczne przyczyny tych zmian. Naturalne procesy klimatyczne zachodzą w obrębie systemu: atmosfera – oceany – kriosfera i mają skalę globalną. Na tle podstawowych...

GIS Day 2016
09.11.2016

GIS Day 2016

GIS Day to coroczna międzynarodowa impreza skierowana do studentów, uczniów oraz użytkowników i entuzjastów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Organizowane wydarzenia mają formę otwartą – każdy może w nich bezpłatnie uczestniczyć, zarówno w charakterze słuchacza, widza, jak i prezentera (www.gisday.com).

W programie tegorocznej edycji, której organizatorami są Wydział Nauk o Ziemi, Centrum...

Fot. wikipedia.org
27.04.2016

Rocznica śmierci Ferdynanda Magellana

W życiu Magellana jak w soczewce ogniskują się animozje hiszpańsko-portugalskie epoki wielkich odkryć geograficznych, a podróż dookoła świata, której przewodził, dobitnie pokazuje, z jak wieloma niebezpieczeństwami i przeciwnościami losu borykała się ludzkość, chcąc zbadać i eksplorować coś, co każde dziecko może swobodnie odczytać z globusa (czy raczej, w dzisiejszych czasach, z map zamieszczonych w internecie).

Ferdynand Magellan to spolszczona...