Jesteś tutaj

Kultura in vitro tkanek Arabidopsis | fot. Anna Wójcik
23.04.2024

Mała roślina, duże możliwości

Kiedy zaczynała karierę naukowca, w Polsce nikt jeszcze nie zajmował się tą małą, niepozorną rośliną. Dopiero za sprawą promotora, prof. Mirosława Małuszyńskiego, który w latach 80. XX wieku przywiózł ze stażu w Belgii małe nasionka, rozpoczęła swoją przygodę z Arabidopsis thaliana – rzodkiewnikiem pospolitym. 

– Wszyscy w Europie o tym mówią. Zrób coś z tą rośliną – wspomina słowa swojego dawnego szefa prof. dr hab. Małgorzata Gaj, genetyczka i biotechnolożka roślin z...

Kobieta odwrócona tyłem, na plecach niesie dziecko. Przed nią widać dużo roślinności
19.05.2023

Najpewniej Homo sapiens nie pochodzi z jednego miejsca

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki i Kanady opublikowali w czasopiśmie Nature wnioski ze wspólnie przeprowadzonych badań. Na podstawie zebranych danych stwierdzili, że przodkowie dzisiejszych ludzi nie pochodzili z jednego miejsca, lecz wywodzili się z kilku różnych prehistorycznych populacji, żyjących na terenie Afryki około miliona lat temu. Zróżnicowanie genetyczne między nimi było stosunkowo niewielkie.

Antenaci człowieka rozumnego mogli pochodzić z...

dwie pary rąk osób w podeszłym wieku, trzymających się w geście wsparcia i miłości
05.03.2023

Gen odpowiedzialny za chorobę Parkinsona

Naukowcy z australijskiego University of Queensland ustalili, że gen związany ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona ma również wpływ na gromadzenie się „komórkowych odpadów”, czyli martwych komórek w mózgu. Może to być odkrycie, które zupełnie zmieni podejście do leczenia choroby dotykającej 1,5 proc. osób po 70. roku życia (a czasem występuje też wcześniej).

– Nasz zespół odkrył, że powiązana z chorobą Parkinsona mutacja w genie zwanym Endolphilin-A1 b (EndoA) blokuje proces, w...

Strony