23 czerwca 2015 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej (Katowice, pl. Rady Europy 1, sala Parnassos) odbędzie się spotkanie Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności – Stacji Naukowej w Katowicach

W programie zaplanowano wykład dr. Ryszarda Wąsika pt. „Czy ekonomizacja stanowi szansę dla śląskiej służby zdrowia?”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Zygmunt Woźniczka z Zakładu Teorii i Historii Kultury Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Dr Ryszard Wąsik – lekarz, od 1977 r. doktor nauk medycznych ze specjalizacją z zakresu chirurgii ortopedycznej i urazowej narządu ruchu. Uczestnik programów badawczych: MZiOS – rozwoju polskich implantów oraz PAN – Komisja Urazowości badająca medyczne skutki katastrof. Zgłosił 13 patentów z zakresu implantów ortopedycznych. Organizuje cyklicznie Śląskie Sympozjum Traumatologiczne. Z jego inicjatywy w 1990 r. powstała istniejąca do dziś Fundacja Paraplegii im. dr. Janusza Daaba. Jest założycielem pierwszego na ziemi śląskiej Muzeum Chirurgii i Sali Operacyjnej w Śląskim Szpitalu Reumatologicznym w Ustroniu. Laureat nagrody zespołowej I stopnia Ministra Edukacji Narodowej. Odznaczony medalem „Pro Memoria” oraz Złotą Odznaką Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej.

Organizatorami wydarzenia są Polska Akademia Umiejętności – Stacja Naukowa w Katowicach i Biblioteka Śląska.