Wykład dr hab. Krzysztofa Maliszewskiego „Od-zyskać czas edukacji” był jednym z cyklu wystąpień „Edukacja jako czas »od-zysku«”. Wystąpienia dr hab. Maliszewskiego były jedną z odsłon wykładów mistrzowskich organizowanych przez Uniwersytet Śląski.

Dr hab. Krzysztof Maliszewski pełni funkcję kierownika Zakładu Podstaw Pedagogiki i Historii Wychowania w Instytucie Pedagogiki UŚ w Katowicach. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na pedagogice filozoficznej (zwłaszcza aksjologicznych i antropologicznych aspektach wychowania), historii myśli pedagogicznej oraz problematyce pedagogiki kultury, a także na hermeneutycznych podstawach humanistyki.

Wykłady mistrzowskie to jedna z inicjatyw, które uświetniały jubileusz 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od listopada 2017 do maja 2018 12 wybitnych naukowców śląskiej uczelni w swoich wykładach przybliżało rzeczywistość w ujęciu jednej z 12 dyscyplin.