Wykład dr hab. prof. UŚ Kamila Kamińskiego „Zastosowanie wysokich ciśnień oraz ograniczenia przestrzennego jako alternatywnych i skutecznych metod polimeryzacji” odbył się 16 listopada 2017 roku i był drugim z cyklu wykładów mistrzowskich „Fizykochemia materiałów tworzących fazę szklistą”, w których prof. zw. dr hab. Marian Paluch wraz ze swoimi współpracownikami przybliżali przedmiot badań ich zespołu.

Dr hab. prof. UŚ Kamil Kamiński jest profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Biofizyki i Fizyki Molekularnej w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Wykłady mistrzowskie były jedną z inicjatyw uświetniających jubileusz 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od listopada 2017 roku 12 wybitnych naukowców śląskiej uczelni w swoich wykładach przybliżała rzeczywistość w ujęciu jednej z 12 dyscyplin.