23 czerwca 2016 roku Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie gościć będzie przedstawicieli firmy D-Wave, producenta najbardziej zaawansowanych na świecie komputerów kwantowych

Mózg człowieka ma swoje ograniczenia. To wyobraźnia nie ma granic. Dzięki komputerom opisujemy zjawiska o złożoności daleko przekraczającej ludzkie możliwości. Kolejnym, dokonującym się na naszych oczach skokiem w rozwoju informatyki jest skonstruowanie komputera kwantowego.Wykorzystując prawa rządzące mikroświatem układ fizyczny, będący sercem tego komputera, ewoluuje, i w efekcie rozwiązuje postawiony przed nim problem obliczeniowy, czyniąc to znacznie szybciej niż komputer klasyczny.

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie gościć będzie przedstawicieli firmy D-Wave, producenta najbardziej zaawansowanych na świecie komputerów kwantowych. Jej klientami są: Lockheed Martin, The Quantum Artificial Intelligence Lab (Google, NASA, USRA), Los Alamos National Laboratory czy USC Information Sciences Institute. Komputery kwantowe D-Wave przeznaczone są do rozwiązywania zagadnień optymalizacji przy wykorzystaniu przyśpieszających obliczenia algorytmów kwantowych. Spotkanie w chorzowskim SMCEBI będzie okazją do wymiany doświadczeń i wytyczania ścieżek rozwoju klasycznej i kwantowej informatyki stosowanej.

D-Wave @ SMCEBI. Komputery kwantowe – narzędzia współczesnej informatyki